Místní dráha Vlašim - Dolní Kralovice...
  Dnes je: 30. 09. 2020  | Kniha hostů pro web o kralovické lokálce
  Spam Killer

Registrace čtenáře
  Přihlášen...
Neznámý čtenář
  Upozornění!
Stránka o zaniklé železnici do Dolních Kralovic běží na novém CMS a na nové adrese. Stránka se přesměrovává na novou URL automaticky, kdykoliv zavoláte tento starý web, nebo otevřete hlavní stránku starého webu /volba "Tato stránka"/. V podstatě tedy platí, že obě adresy jsou platné. StrmilovPenzionRybařeníUbytování velkých skupinKomorník chataChata u rybníkaChataPenzion v KunžakuJižní ČechyPenzion v Jižních ČecháchChata v České KanaděUbytováníUbytování Česká Kanada
  Copyright...

Místní dráha Vlašim - Dolní Kralovice
Diskusní sekce, která používá část kódu a jádra redakčního systému phpRS, který je podle mezinárodní licence GNU volně šiřitelný a upravovatelný.
Na stránkách spolupracuje Město Vlašim a Podblanický vědeckotechnický železniční klub.
Webmaster: Jan Kulík
StrmilovPenzionRybařeníUbytování velkých skupinKomorník chataChata u rybníkaChataPenzion v KunžakuJižní ČechyPenzion v Jižních ČecháchChata v České KanaděUbytováníUbytování Česká Kanada

Zavřít a opustit tuto stránku zde>>

Obrazová galerie - viadukt u Keblova a pohled do úseku v km 45,7 - 46,2

Celá zde popisovaná lokalita, tj. objekt mostu s přilehlými náspy a zajímavé vedení trati v km 45,7 až 46,2 včetně okolí leží bez vyjímky v zakázaném pásmu hygienické ochrany I. stupně vodního díla Želivka. Upozorňujeme opět na důrazný zákaz vstupu do lokality. Vystavujete se nebezpečí nejen úrazu, ale také vysoké pokuty, či následného přestupkového řízení.

K příležitosti slavnostního otevření dráhy vydal dodavatel stavby /Ing. B. Bořkovec a Arch. O. Dvořák/ zajímavé, krásně vázané album s mnoha fotografiemi, v počtu snad asi 10 exemplářů, s hezkými obrázky, zachycujícími celý právě otevřený úsek z Vlašimi do Dolních Kralovic, včetně momentek z průběhu stavebních prací, pořízených v létech 1901 až 1902. Autora fotografií se zatím nepovedlo zjistit. Mnohé z obrázků jsme již na tomto webu uveřejnili, ale na některé se doposud zapomnělo. Tak tedy opět zleva: Desky tohoto alba, provedené v exkluzivním zlatotisku a v němčině. Počátek stavby viaduktu, dokončení nosných pilířů, speciální "koněspřežná dráha" o rozchodu 600mm do kamenolomu v Borovsku, odkud se přivážel již nahrubo opracovaný kámen, lešení na jihozápadní straně mostu.

Práce na klenutí oblouků, pohled z údolí Sedlického potoka od východu, zaklenutí hlavního oblouku je právě dokončeno, most jako takový právě začíná existovat, dělníci to zřejmě oslavili, na lešení totiž vidíme tzv. "glajchu". Na dalším snímku pokračuje stavba mostovky, mimo jiné, tento snímek byl poměrně poškozen, zřejmě asi při vyvolávání praskla tenká skleněná deska negativu, je opraven digitální retuší, v albu je pochopitelně vystaven poškozený, ještě jeden obrázek právě dokončované mostovky v bližším pohledu.

Mostovka se již blíží do finále /léto 1902/, na dalším obrázku pak vidíme terénní úpravy a navigaci koryta potoka, nahoře pak dosazování koruny mostu, kde bude namontováno kovové zábradlí, to již vidíte na třetím snímku v této řadě, kde je již most hotov a krátce před policejní zkouškou trati. Všimněte si silnice vedoucí pod druhým obloukem, dnes tato vede po koruně retenční hráze, asi 200m západněji. Odtud si také most můžete dnes bezpečně prohlédnout, aniž byste riskovali sebrání policií a tučnou pokutu. Most je nyní již v zakázaném pásmu, východní kraj silnice tvoří hranici tohoto pásma!
Tímto se s mostem rozloučíme a podíváme se k Dolním Kralovicům:  V km 45,7 nalézáme figuranta s trasírkou u právě dokončeného náspu. Další snímek ukazuje vysoký násep trati v prudkém klesání k dolnokralovickému nádraží. Zde Vám údaj o kilometráži nenabídnu, v albu, jak mne upozornil pan Kavka, je tento uveden chybně. Přesto si z těchto dvou snímků můžete udělat dojem o celkové obtížnosti stavby dráhy, která má v tomto úseku ráz náročné horské trati. Čerstvě položené koleje nejsou ještě podbité.

Kilometr 46,2 v místě, kde jsou dělníci s pracovními vozy, je nyní břeh přehradního jezera. Násep o malý kousek zpět od Kralovic v km 45,8 překračuje hlubokou strž, která se právě v trase dráhy láme asi v úhlu 35 stupňů. To velmi zkomplikovalo stavbu a následné vyústění vodního propustku. Jak se s tím projektanti vypořádali, vidíte sami. A nakonec pohled na Dolní Kralovice od severu v srpnu 1902. Již dokončené nádraží najdete od věže kostela vpravo.

NAHORU  ZAVŘÍT

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tato webová diskusní sekce byla vytvořena prostřednictvím phpRS - přesněji částí jádra tohoto redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.