Stránka 1 z 1

Rozpletení kola

PříspěvekNapsal: sob srp 11, 2018 21:40:48
od Ba.betton
Zdravím, plánuji si nechat znova vyplést kola a ještě před tím než to někomu dám udělat bych si je chtěl sám rozplést a vyčistit bubny. Raději než něco dodrbu se nejdříve zeptám, jelikož tady si nejsem moc jistý. Je třeba u toho rozplétání dbát na to, aby se povolovaly vždy protější dráty, nebo na tom vůbec nezáleží a nehrozí žádné zdeformování ráfku?

Re: Rozpletení kola

PříspěvekNapsal: ned srp 19, 2018 21:19:57
od Azor
Už to asi máš hotové, ale není v tom žádný problém. Samozřejmě lehčí práce je, když to nejprve po celém obvodě trochu povolíš. Deformací se bát nemusíš. Jo a pravý babeťák to nedává nikam zaplést, ale pustí se do toho sám, tak strašná práce to centrování zase není. :)

Re: Rozpletení kola

PříspěvekNapsal: úte srp 21, 2018 14:29:26
od Ba.betton
Azore děkuji ti za odpověď a za ujištění. :wink: Zatím jsem na to neměl čas. Co jsem ale zkoušel zběžně povolovat niply - vše totálně zarezlé a zatuhlé. Zřejmě to budu muset přeřezat flexou popř. vyštípat.

Re: Rozpletení kola

PříspěvekNapsal: úte srp 21, 2018 19:52:56
od vlk004
Azore, a jak jako správný babeťák to centrování provádíš, máš na to nějaký udělatko nebo od oka?

Re: Rozpletení kola

PříspěvekNapsal: stř srp 22, 2018 8:23:12
od Azor
Od oka to samozřejmě nestačí. Udělátko by bylo fajn, ale se svou vrozenou leností jsem se k tomu ještě nedostal. Takže zatím improvizuju - osu dám do svěráku a vhodně podložím aby se nasazené kolo volně otáčelo, pomocí improvizovaného držáku na ponku upevním tlustou fixku tak, aby se z boku zlehka dotýkala ráfku - no a točím, přitahuju, čáru od fixu mažu lihem atd. až je to OK, pak se kolo otočí a zase to samé (musí se to udělat několikrát a nakonec zkontrolovat i z čela, jestli to není ovál, což se nestává, ale jistota je jistota). Udělátko by šlo vytvořit poměrně jednoduše např. z kusu pevnějšího vinglu, na který se navaří nebo přišroubuje osa a v patřičné vzdálenosti kus závitové tyče nebo dlouhý šroub tak, aby držák fixu šel jemně posouvat nahoru a dolů - zkrátka aby se to při každém kýchnutí nerozhodilo. Když si dá člověk záležet, je to pak vycentrované líp než z fabriky.

Re: Rozpletení kola

PříspěvekNapsal: stř srp 22, 2018 16:07:43
od Wortex_SVK
Na toto by sa super hodily hodinky na sustruh/frezku, ale asi by boli až veľmi presné :D