spojka sa mi toci opacne!!!

Spojky jsou kultovní součástí našich strojů. Zde mají samostatnou rubriku...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

spojka sa mi toci opacne!!!

Příspěvekod ben » sob črc 21, 2007 0:18:37

nedavno po jazde som vypol motor, ale potom som ho uz nenastartoval, vyzeralo to na zamastenu spojku, poctivo som ju odmastil ale nepomohlo,toto som robil asi 4 dni, stale mi to neislo do hlavy celu spojku som skontroloval, vsetko vyzera ok,asi tak z tyzden som si vsimol ze vnutorna cast radiacej spojky sa toci opacne :shock: obr.1-spojka by sa mala tocit takto obr.2-to je moj pripad spojka sa mi pri starte toci takto a tym padom sa odchyly unasac a chromova cast sa nedotyka mosadznych plosok a tym padom nema sancu zabrat (a ja debil som mohol odmastovat :? ) tak som sa vykaslal na to babetu zarkyl plachtou a povedal som si ze cez zimu sa na to pozrem, ako inac nedalo mi to 8) a na druhy den som nad tym uz maturoval, prisiel som na to ze ked dam medzi celust a vonkajsi bubon volaky kusok pliesku (ja som dal podlozku) ze sa vnutorna a vonkajsia cast napevno spoja a tym padom mozem aspon nastratovat tak som to urobil (obr.2), nastartoval a na moje prekvapenie sa jazdilo uplne v pohode, radi v pohode, rozbieha sa v pohode, len pri kazdom starte musim rozobrat spojku a narazit tam tu podlozku :?
tak vazeny prosim vas poradte, lebo ja uz si fakt neviem poradit, s tymto som sa este nestretol, a nechapem ze jak sa moze spojka tocit opacne a po nastartovani ide zas v pohode
obr.1Obrázek obr.2Obrázek
pouzil som obrazky igorevu, dufam ze s nenahneva, ja som nemal doma fotak
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod Starec » stř črc 25, 2007 16:55:38

Neboj Ben, nič sa ti tam netočí opačne, je to jednoducho optický klam. Tu je vysvetlenie. Ozubený bubon sa ti točí, ale rameno s čeľusťami stojí a vyvolá to dojem ako by sa to točilo opačne. Ale samozrejme máš tam aj poruchu, hoc takú malú banálnu, ale dôležitú a to, že ti niečo tesný osku o unášač čeľustí. Nemáš tam náhodou dve gumené krúžky? to ako pod vnútorným unášačom, alebo si tam vtesnal dáky iný gumený krúžok? Tento problém som už niekde riešil, no začínam mať z toho miš-maš, jednoducho, asi už nezvládam sledovať, kde a čo som publikoval a na akom fóre. No pozri jednoduché jak facka. Vyber vnútorný unášač a všetko čo tam máš napchaté v tom sedle a podľa priloženého obrázku to znova tam poukladaj.
Obrázek
Tesniaca gumička musí byť originál, nevkladať dáke gumičky na tesnenie vodovodu. Ak to tam je všetko vložené, je nutné vyskúšať či nám to netesný, a to týmto spôsobom. Rukou si potoč zadné koleso do ľavá – pravá ( nezabudni si prepinák prepnúť do záberu ) oska sa ti musí pohybovať ľahko, nesmie unášať za sebou unášač čeľustí ( prípadne môže, ale veľmi jemne, odporúčam gumičku namastiť prstom namočením v oleji, veľmi jemne ). Ak to máš v poriadku tak nasaď vnútorný unášač. Zopakuj to s kolesom do pravá – ľavá, vnútorný unášač cez vonkajší sa znovu musí pohybovať voľne a začať rozťahovať čeľuste, otočením kolesa naspäť by sa mali sťahovať. Ak sa to všetko ľahko pohybuje, tak to potom poskladaj Ok. No a to je tvoj problém. Dúfam, že nie si dáky lajk a si pochopil, ako a čo mám na mysli. Tak mnoho zdaru. A na to pivo, čo by si ma pozval, tak zabehni zatiaľ sám, možná niekedy ak sa stretneme. OK.
Ešte taká malá poznámka. Ako som z obrázkov čo si tu hodil, dedukoval, tak tvoje radiace čeľuste už nie sú práve v najlepšom stave ( obloženie ) buď nalepiť nové, alebo kúpiť.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Příspěvekod milda » stř črc 25, 2007 20:56:10

Starec má pravdu, spojka se ani opačně točit nemůže, je mechanicky spojená přes vnitřní unášeč s výstupní hřídelí, takže když šlapeš dopředu, hřídel se točí taky dopředu a unášeč spojky a čelisti nemohou jinak. To bys na hřídeli udělal uzel :D . Měl jsem podobný problém, čelisti se mi neroztahovaly. Bylo to kvůli prasklé segerce v převodovce, výstupní hřídel se trochu posunula a matka s krycí podložkou tlačila na vnitřní unášeč. Musel jsem půlit motor, doufám že to nebude tvůj případ.
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Příspěvekod ben » stř črc 25, 2007 21:34:36

starec ani neviem ako sa ti podakovat, zasluzis si rovno basu piva :D
takato drobnost a ako vie uskodit, neni som ziaden laik len s radiacou spojkou mam stale problemy, a ty si to teraz vyriesil, tie podlozky som tam mal v zlom poradi!!! najpr ma ist ta hruba pritlacna podlozka, potom 1 tenka potom gumicka a nakonie este 1 ta tenka, no a ja som mal najpr vsetky kovove a nakoniec gumicku. a v tom to cele bolo!! 1500km som mal stale problemy len so spojkou, mastila sa neradila, a bolo to len kvoli tym podlozkam, teraz to pekne tesni, nic nepreteka, ani to uz o nic nezadrha, babeta pekne stratuje a nadherne radi.
starec este raz 1000x diky :lol:
p.s. to na obrazku neni moja babca, ja som prave nemal po ruke fotak, tak som pouzil obrazky z tohto fora
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod Starec » čtv črc 26, 2007 0:11:06

To je v pohode tú basu mi pošli Ten-expresom :D :D :D pivo platim ja. :P No ale vážne, tie spojky na Babče nie sú až také náročné, samozrejme musíš poznať ako sa majú chovať, a preto je tak veľa problémov zo spojkami ( vlastne to nie sú problémi ale dáke maličkosti ) treba všetoko nastaviť ako to má byť. Sám si teraz zistil ako to je. :idea:
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Příspěvekod ben » čtv črc 26, 2007 1:01:40

jasne , len ja som dlho dlho jazdil na motore 215-1rychlostny a tam bola radica spojka duta a napevno navarena na hriadel, cize s tou radiacou nie som taky dobry kamarat :D
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod Starec » čtv črc 26, 2007 16:54:42

Len tak pre zaujímavosť, 215 nemá žiadnu radiacu spojku (ani dutú ) iba ozubený bubon otočený a zvarený na pevno z výstupným hriadeľom. :P Samozrejme viem ako to myslíš. :wink: Som rád, že som ti pomohol. Ja mám svoje vlastné fórum čo sa týka Babiett a na speaker.cz/motoboard so len tak náhodou došiel, ( na Jurajcov podnet ) keď som hľadal jedno české fórum, tiež o Babetách, kde som bol dlhoročným prispievateľom ( jednoducho som z nima stratil kontakt keď mi prdol počítač a stratil som všetky dáta ( mal takú čudnú adresu, pár písmen, potom dáke čísla a cz a jednoducho som si to nezapamätal ) ak by si náhodou niečo tušil daj vedieť ( nebolo to síce fórum riešene ako toto, ale malo to štýl návštevnej knihy ) odvtedy ho márne hľadám. No ako vidím všade treba pomôcť zvlášť mladým, nehovoriac, že aj tým skúsenejším sa dobrá rada zíde. Ale asi budem musieť svoju účasť všade obmedziť len na minimum, lebo moje fórum tiež dáko naberá obrátky a jednoducho nestačím, zvlášť ak sa riešia dáke prkotiny a treba mládež usmerňovať. Tak mnoho kilometrov v pohode.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Příspěvekod ben » čtv črc 26, 2007 22:44:12

jj presne to som mal na mysli :lol:
inac to tvoje forum sa slusne rozbieha, urcite sa tam v najblizsej dobe zregistrujem
mimochodom nejaky "starec" daval uzitocne rady na nejakej babeta slovenskej stranke-bolo tam take mini forum, skor by som povedal ze poradna,neviem ako sa volala ale mala take bledo modre pozadie v ktorom bola zelena metalizova babca
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod Starec » pát črc 27, 2007 5:40:30

ben píše:jj presne to som mal na mysli :lol:
inac to tvoje forum sa slusne rozbieha, urcite sa tam v najblizsej dobe zregistrujem
mimochodom nejaky "starec" daval uzitocne rady na nejakej babeta slovenskej stranke-bolo tam take mini forum, skor by som povedal ze poradna,neviem ako sa volala ale mala take bledo modre pozadie v ktorom bola zelena metalizova babca

Ak myslíš toto http://www.babetta.weblahko.sk/ tak o tom viem. Čo hľadám, tak to bolo české fórum.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Příspěvekod ben » pát črc 27, 2007 13:11:40

jj presne to som myslel
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod milda » pát črc 27, 2007 14:24:23

Styl návštěvní knihy má fórum na stránkách Aleše Marka, není to náhodou to co hledá Starec? I když asi ne, to je mezi námi
dobře známé. Pokud to není ono, tak tuto zprávičku příští týden vymažu, ať tu nepřekáží. :roll:
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Příspěvekod Starec » pát črc 27, 2007 16:16:31

Milda: nie nieje to ono, o tom viem tam som tiež prispival, škoda. Dík.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Příspěvekod schamann » sob črc 28, 2007 13:09:11

ja mam asi podobny problem...
akorat mam gumicku tak jak ma byt. Nemuzu zaboha nastartovat.
Vsechno jsem rozebral, vyčistil, dal nove celisti, slozil.jednkrat to chytlo a podruhe uz nic!
Rozebírám to už po padesáté a stale bez uspěchu.
Nevim si rady. Nemuze to byt tim, ze jsou ty velke a tezke celisti uplne nove a zapadaji na tesno? Tedy ze se v bubnu neprotáčeji, ale drzi na tesno?

Diky za radu, mam dovolenou a rad bych si ji uzil, ne ji protrapil u rozebrane masiny:o) :cry:
schamann
Pokročilejší...
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2007 18:27:05

Příspěvekod Starec » sob črc 28, 2007 17:23:36

schamann: : Samozrejme nesmú byť na tesno, ale naštartovať by to muselo tak či tak, tam bude dáka iná porucha, nie tesnosť čeľustí( tie tiež treba opraviť ) . Ak máš možnosť to odfotiť tak to sem hoď. Ináč si prekontroluj elektriku tam by som skôr hľadal poruchu.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Příspěvekod schamann » ned črc 29, 2007 17:04:11

Elektrukou to nebude.
Problem je v tom, ze mi nespina spojka. Resp. pri naslapnuti se neotoci pist. nekde to prokluzuje...A ja nevim ve ktere spojce to je...menil jsem ty tezky samostatny i ty lehounky, zbyva vymenit ty pod tema lehkyma.. Do dnes nevim presne ktera je ktera...
schamann
Pokročilejší...
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř dub 18, 2007 18:27:05

Další

Zpět na Spojky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků