Stránka 1 z 1

Roztržený řemen

PříspěvekNapsal: ned pro 22, 2019 17:35:52
od lukee159
Ahoj, dneska jsem po dvou letech vytáhnul k projížďce jednu ze svých Babett 210. Dal jsem nový 100 oktanový benzín s 2T Castrolem do zahradní techniky, vyčistil karburátor, nastavil hladinu na plováku, profoukl trysky atd. Babettu jsem pak asi 5 min zahřál na stojánku na volnoběh. Po cca 10km jízdy takové zvláštní oscilace/dunění z motoru cca vždy v okamžiku přeřazování až nakonec v mírném kopci na druhý rychlostní stupeň zastavila, ale motor běžel na volnoběh dále, následně jsem ho chcípl protože Babetta se odmítala rozjet. Nastartovat samozřejmě už nešla, ani nakopnutí ani roztlačení (nešel motor do záběru). Cca 3 km jsem to dotlačil domů, čichal jsem průser ve spojkách tak jsem shodil víko a řemen na cucky. Zajímavý bylo, že ačkoliv během těch cca 3km tlačení už ten motor relativně vychladl, bubny byly pořád horké tak, že jsem na nich neudržel ruku a smrděly spáleninou. Mám tedy podezření, že ten řemen odrovnal nějaký jiný problém, který rozpálil bubny spojek. Ještě jsem si všiml, že sekundární buben má trošku vůli a dá se 1 nebo 2mm vyosovat (viz obrázek), nevím ale jestli je to normální? Kde eventuélně hledat problém? Přikládám fotky.

Po sundání deklu:
bab1.JPG
bab1.JPG (155.16 KiB) Zobrazeno 5946 krát


Takto vypadal řemen, byl tak vytahaný že šel ven i bez sundání rozjezdového bubnu:
bab1.JPG
bab1.JPG (155.16 KiB) Zobrazeno 5946 krát


Znázornění vůle vyosení druhého bubnu:
bab3.JPG
bab3.JPG (87.04 KiB) Zobrazeno 5946 krát

Re: Roztržený řemen

PříspěvekNapsal: ned pro 22, 2019 18:58:18
od Azor
Toto se stává když je trochu drsnější buben, např. trochu rezu nebo když se tam dá větší než malé množství kalafuny pro lepší řazení. V takovém případě ve spojce vznikají rázy, které tento hnědý řemen nevydrží a "shrne se" na lankách. Z toho důvodu dávám nový řemen zásadně celogumotextilní, tedy normální, běžně užívaný v automoto oblasti. On ten hnědý je tuzemská/SK specialita, která tolik nenamáhá ložiska (nemá takový tah), ale je to náchylné na tohle zdrcnutí - jednou jsem málem přeletěl přes řidítka. No a stává se to i když je dvojková spojka jinak OK, tak bych v tom další záludnost nehledal.

Re: Roztržený řemen

PříspěvekNapsal: ned pro 22, 2019 20:01:43
od lukee159
Díky Azore, tento řemen jsem cca před 4 lety měnil takže opravdu moc nevydržel. Náhradu koupím gumotextilní.
Jen doufám, že tam není další závada. Po tom co mi to přestalo jet jsem si ještě všiml, že Babetta nejela dozadu, když jsem ji stouchl zpět, kolo bylo zablokované. Shodim primární buben i dekl řadícího, když budou obložení OK, jsou tam ještě potenciální další problémy? Na Babettě si toho servisuju dost, ale popravdě tomu, jak funguje tohle řazení moc nerozumím a nikdy jsem to nerozebíral.

Re: Roztržený řemen

PříspěvekNapsal: ned pro 22, 2019 20:08:39
od lukee159
A zapomněl jsem - ta vůle na druhém, větším, ozubeném kole řadícího bubnu je v pořádku?

Re: Roztržený řemen

PříspěvekNapsal: pon pro 23, 2019 14:52:29
od Azor
Myslím, že tebou udávaná vůle je spíš vlastnost než závada. Pokud opravdu není větší než udáváš, nedělal bych si z toho hlavu, no a to že to nechtělo couvat, to by po odstranění shrnutého řemenu mělo přestat. Možná by s tímto hodnocením problému někdo jiný ne tak zcela souhlasil, ale jak sis jistě všiml, na tohle fórum (bohužel) už skoro nikdo nechodí. Vše se přesouvá na ten pitomej FB.

Re: Roztržený řemen

PříspěvekNapsal: úte pro 24, 2019 8:59:28
od lukee159
FB nemám ani nechci, takže jedinou možnost postovat mám tady.

Ta vůle na tom větším kole je cca milimetr, směrem k motoru i od něj. Nevím jestli vzniká v ložisku nebo někde jinde? Udělal jsem fotku řadících čelistí, podle mě je tam obložení dostatek, ale nechám si poradit. Čili budu opravdu potřebovat jen nový řemen?

bab4.JPG
bab4.JPG (187.05 KiB) Zobrazeno 5904 krát

Re: Roztržený řemen

PříspěvekNapsal: čtv zář 16, 2021 13:35:30
od Kruan
navazu na toto vlakno....muze mi nekdo poradit ? remen mi lehce sjizdi z ozubeneho kola a drhne bokem vepredu o ten kovovy kloboucek a rozedira se pomalu....muzete mi nekdo rict co s tim ? uz tam z toho lezou draty...