spatna funkce rozbehu spojky??

Spojky jsou kultovní součástí našich strojů. Zde mají samostatnou rubriku...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod pooli » stř čer 17, 2009 21:28:36

ahoj,mam takovy problemek.Jel jsem bez problemu delsi trasu (17Km) a vse slapalo jak hodinky.jenze jak jsem zaastavil a motor vychladnul,tak mi pri startu nejspis neco odeslo ve spojce.Stalo se to takhle: normalne jsem startnul na stojanu a chtel vyjet na cestu,jenze masina ujela jen par metru a najednou jsem se nemohl rozjet.Motor normalne fungoval ale babeta stala.( kterykoliv start motoru byl uplne normalní a bez komplikaci). prvni co me napadlo bylo ze jsem prekontroloval viditelne poskozeni jako napr. spadly retez,urvany unasec, atd...
samozrejme to nebylo tim! tak jsem rozebral celou prevodovku a spojky,dukladne (v terenu) ocistil a vse zase slozil.Zaden urvany bazmek nikde taky nebyl a vse vypadalo jako nove.Tak jsem to cele smontoval a myslel jsem ze to bylo jen mastnotou.Jenze nee! po nastartovani zas to same.
Tak jsem jeste zkusil slapat pri spustenem motoru a babeta se po cca 3metrech dala pomalinku do zaberu.Pokazde kdyz jsem zastavil tak jsem musel zas slapat nez se celisti chytly a babca zas jela.pri jizde jsem nic v motoru neslysel ale takhle to taky nemuzu nechat.Co to teda muze byt za poruchu??

tak to sesumiruju:babeta jde pekne nastartovat,motor taky jede jak ma,jenze se rozjede az po moji pomoci s doslapavanim a pak normalne zas jede.taky jsem si jeste vsiimnul ze po podrazeni na 1 rychlost to jaksi nejde.jako by tam byla jen ta dvojka.to ale neplati pri rozjezdu kde se pak normalne sama preradi z 1 do 2.
Myslite ze to muze byt rozbehovou spojkou? zaberove plosky vypadaj ale OK.a nic vysypaneho tam taky neni.
HELP HELP :|
pooli
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 17, 2007 1:20:09

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod Starec » stř čer 17, 2009 22:39:07

Ono sa to tu už niekde riešilo, ale to neviem momentálne nájsť, tak si pozri tento link: http://www.babetta.eu.sk/forum/viewtopi ... 1694f53c5b
Inak ak je to iba tou poistkou, tak stačí Babettu pred rozjazdom poriadne nahnúť na ľavú stranu a 1 ti zaberie, ak nie tak bude v prdeli voľnobežka.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod milda » čtv čer 18, 2009 15:50:05

Starec má pravdu, už se to tu řešilo a vyzkoušej přesně co ti píše. Ale byl tu případ, kdy měl borec navlas stejnou poruchu jak ty, samozřejmě jsme řekli je v háji volnoběžka, musíš rozpůlit motor. A když ho rozpůlil, tak přišel na to že mu střihlo ty dva zuby na unášeči čelistí, co zapadají do vybrání v ozubeném kole v převodovce. Takže vlastně nic půlit nemusel, kdyby se na to dříve podíval. Možná to máš taky, tak na to nezapomeň kouknout, a jinak půlit motor. Ať už je v háji volnoběžka nebo jen prasklá segerka. Pokud budeš půlit, tak není od věci výměna všech gufer a ložisek na klice a výstupní hřídeli. Je to sice zhruba 350Kč navíc, ale máš to při jedné práci komplet malou GO.
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod pooli » čtv čer 18, 2009 18:18:12

diky za rady.pokud by byla v haji ta volnobezka,tak by babeta jela po pomocnem prislapnuti??

Jo a presne nechapu tu poruchu s temi ucvaklymi zuby.to myslis ty zuby na tom prepinaci kdyz chces vyradit motor a slapat jako na kole?? nediv se moji neodborne formulaci,ale ja presne neznam spravne oznaceni soucasti babety a rikam jim podle sebe :oops:
Jinak vyzkousim jeste tu radu s naklonenim na levo a uvidime.
pooli
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 17, 2007 1:20:09

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod milda » čtv čer 18, 2009 20:25:43

Ne, musíš odkrytovat ten ozubený buben kde jsou řadící čelisti a vytáhnout je ven i s unašešem (ono to ani jinak nejde). Ten unašeč má dutou hřídel a na jejím konci jsou takové dva zuby. Ty by mohly být ulomené, ale porucha volnoběžky v převodovce je pravděpodobnější. Někdy na čas pomůže výměna oleje, ale opravě se stejně nevyhneš. Volnoběžka jako taková nemá vliv na startování, takže babču normálně nakopneš, ale nerozjedeš se na jedničku. Pokud jí pomůžeš rozšlapáním a nebudeš moc přidávat plyn, chytne ti dvojka a na tu babča potáhne normálně. To co psal Starec s tím nakloněním je možnost, že volnoběžka není vadná, pouze praskla segerka která drží kolečka na svém místě. Nakloněním vlevo je tam právě natřeseš a pak se babča rozjede. Ale i kvůli segerky musíš rozpůlit motor, jen ušetříš cca 500 Kč za volnoběžku. Doporučuju koupit celou, ne jen válečky a snažit se ji opravit.
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod pooli » čtv čer 18, 2009 20:45:52

aha,diky.ted uz presne vim co to je.hnedle pri trosce volna na to vlitnu.rozpulit motor nebude zadna věda.starou babcu jsem komplet rozmontoval,tak uz vim co a jak.Ale preci jen to nechci moc uspechat a radeji se jeste optam: zna nekdo nejake www stranky kde je navod na puleni motoru??
sice to zvladnu i sam,ale nechci neco zanedbat a pak zbytecne stresovat ze jsem neco zmršil.
Pri rozebirani stare babety jsem mel dojem ze srouby co drzeji bloky u sebe jsou snad navarene :? snad to bude ted trochu lepsi.
p.s. dava se i na babetu mezi pulky motoru nejaka hmota?? nemyslim klasicke tesneni,ale takovou tu gumovou pastu.
(nejhorsi na cele veci je to,ze babca byla pres zimu u znameho na vybrusu a cosi se delalo i v prevodech a spojce)
pooli
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 17, 2007 1:20:09

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod milda » pát čer 19, 2009 16:35:31

Starec na slovenském fóru Babetron má myslím ke stažení dílenskou příručku, něco bude i na stránkách Aleše Marka. Rozpůlit motor Babetty není pro normálně zručného člověka problém, zvláště když jsi už to dělal. Zřejmě nemáš origo přípravek (ani neznám někoho kdo ho má). Já půlím stahovákem na ložiska, někteří s pomocí gumové paličky a dřevěnných klínů. Jen mezi půlky nenabíjej šroubovák, poškodíš styčné plochy a pak ten tmel budeš opravdu potřebovat. Jinak stačí papírové těsnění, dá se koupit nebo s trochou pečlivosti i vyrobit. Dobrá volnoběžka jedním směrem zabírá a na druhou stranu se volně protáčí, ovšem i vadná se v ruce může jevit jako dobrá !!, v motoru na ni působí velká síla a pak proklouzne. Pokud jinde nenajdeš nic prasklého nebo vysypaného, každopádně ji vyměň.
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod Starec » pát čer 19, 2009 22:07:57

Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod Starec » pát čer 19, 2009 22:15:08

pooli píše: zna nekdo nejake www stranky kde je navod na puleni motoru??
sice to zvladnu i sam,ale nechci neco zanedbat a pak zbytecne stresovat ze jsem neco zmršil.

http://www.babetta.eu.sk/forum/viewtopi ... a963#p7343
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod pooli » pon čer 22, 2009 21:31:56

tak a je to.uz vim kde je chyba.Jsou praskle oba zobacky na unaseci celisti!!! ale oto hur ze uvizli v prostoru mezi kartrama (tam kde je olej).tak jsem rozpulil motor,a vypucoval prostor.nechtel jsem totiz riskovat ze se ty ulomky dostanou behem jizdy mezi ozybene kolecka!!chtel jsem jeste dekarbonizovat valec s pist,ale na pistu jsem polamal oba pistni krouzky :oops: obchod s nahradnima dilama je par KM,ale ja nevim jake rozmery krouzku koupit.nejsem prvni majitel a nevim kolik bylo vybrusu.ja osobne delal jeden vybrus a myslim ze predchozi majitel ani jeden.Jak zjistim spravny rozmer tech krouzku??? neni to nahodou nekde vyrazene??
JInak ty krouzky byly oba tak zasrane a jakoby zapecene do pistu,ze bych to stejne zanedlouho asi menil.takhle to budu mit pri jednom.
Jeste mi prosim nekdo poradte jaky ten tmel pouzit.Totiz to tak vypada ze se nekdo uz nedbale v motoru hrabal a pacil pri puleni buhvi cim a je tam spousta drobnejsich ryh.Takze nechci moc spolehat na papirove tesneni a vpalim tam rovnou ten tmel.Ten tam byl uz i nyni.
Jinak gufera vypadaj ze jsou dobre.Myslim ze kolega co delal ten vybrus,tak je dokonce menil.Loziska jsou taky v dobrem stavu.
Takze i pri tak banalni poruse jsem stejne ten motor pulit musel.
Muzete teda jeste poradit ty krouzky a tmel??
pooli
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 17, 2007 1:20:09

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod milda » úte čer 23, 2009 7:57:11

Pokud jde o ty kroužky, na hlavě pístu je vyražená šipka (dává se hrotem dolů) a měl by tam být taky rozměr pístu (např. 39,00 C) . Já bych si osobně raději vzal do obchodu válec a kroužky v něm zkusil. Jak tam kroužek vložíš (rovnoběžně s okrajem válce, aby nebyl zešikma), mezera mezi konci kroužku by měla být zhruba 0,2 mm. Neměla by být moc větší, ale v žádném případě se nesmí oba konce kroužku dotýkat!! Pokud jde o ten tmel, je to červený silikon na motory, musí odolávat oleji, benzínu a teplotám aspoň 250°C. Dá se běžně koupit v tubě o velikosti zubní pasty za cca 150 Kč, značky jsou různé, např. Paulin
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod pooli » úte čer 23, 2009 12:09:22

po promereni pistu jsem dostal cislo 39,5 .meril jsem to presnou šuplerou,ale i tak kazde mereni bylo jinaci a vse se tocilo okolo toho cisla.krouzky se ale vyrabej jen v nekolika rozmerech.mam zvolit teda krouzek s oznacenim 39.5 nebo 39,75??
jinak tu sipku jsem nasel taky,ale to cislo nad ni bylo nejake divne,konkretne 23.
pooli
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 17, 2007 1:20:09

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod milda » úte čer 23, 2009 13:00:09

Průměr pístu 39.5 by odpovídal druhému výbrusu, 39,75 třetí výbrus. Klidně kup obojí a vyzkoušej si to v tom válci jak jsem výše psal, nejlepší je tu škvírku proměřit spárovou měrkou.
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Re: spatna funkce rozbehu spojky??

Příspěvekod pooli » pát čer 26, 2009 17:34:21

tak a uz babetulka zase jezdi.vymenil jsem poskozeny dil a zaroven i gufera,tesneni,pistni krouzky,dekarbonizoval cely pist a hlavu,vycistil cistic vzduchu.v zime snad zmaknu kompletni udrzbu.
Sice mi ted pri rozjezdu babeta trha a cuka,ale to uz zmaknu nejak vykompenzovat.
Zpocatku i poradne nedrzela jednicka a hned se tam cpala dvojka,ale uz si to asi sedlo a problem postupne vymizi.Pripadne poradne vypucuju prevodovku a spojku a doladim unasece.Je mozne ze jsem nejak nechtic zamatlal olejem nejake plochy a ted to rapluje.dulezity je ale vyreseny problem s rozpulenym motorem a jeho vycisteni.(jo a ten tmel me stal 40kc a smrdi jak sto octu dokupy-podobny smrad ma izolace ve stavebnictvi).
Motor sel nakopnout az po intezivnim rozlapani,ale ted uz jede dobre.Vinu pricitam spatne usazenym celistem.Dalsi sudeny start byl na jednicku.
Jestli se nespravi jeste to spatne prerazovani,tak to pro zicher jeste jednou demontuju a procistim.Plochy na celistech jsou totiz v gut stavu.
A jak uz to tak nekdy byva,tak mi zbyly navic nejake dve velke podlozky.ale je mozne ze pochazeji ze starsi rozebrane babety.
Takze vsem dekuju za vynikajici rady a preju vsem co nejmene poruch!!!
pooli
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 17, 2007 1:20:09


Zpět na Spojky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků