BA 207 závada - patrně něco v souvislosti s odpojovačem

Vše o motorech, úpravy, karburátory, převodovka /volnoběžka/, opravy a návody...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

BA 207 závada - patrně něco v souvislosti s odpojovačem

Příspěvekod Paczek » úte dub 10, 2018 13:35:28

Jel jsem pár km po městě do optiky s krásnými prodavačkami pro nové brýle a těšil jsem se, jak si krásně zamachruju v kokosce s mojí dvěstěsedmičkou, ale ledva jsem těch deset km dojel. Babča začala pokašlávat a poskakovat, jakoby se dusila. Z impozantního příjezdu jsem tedy ustoupil a namísto toho se pouze tiše přišoural. Říkal jsem si, že to patrně bude směs, když se dusila, tak jsem to při odjezdu, provázen překvapivě fandícími děvčaty z optiky, zkusil lehce poštelovat, ono se to chytilo a domu jsem za výskotu nadšených optiček dojel. Protože jsem se dočetl, že se má směs štelovat na zahřátém stroji a po pár ujetých km zkontrolovat barva svíčky, ještě jednou jsem to doma lehce poladil a vyrazil to ozkoušet. Nicméně jsem se v původu závady patrně šeredně zmýlil.

Po dalších cca 10 km z ničehož nic šly za jízdy otáčky dolů a motor zhasl. Žádná viditelná závada, žádná nehoda ani mechanické poškození zvnějšku, benzín puštěný. Kontrola svíčky (cihlová, byť na okrajích trochu zaprasená), fajfka dobrý. Složil jsem to zase dohromady a zkusil to nakopnout a zjistil jsem, že to nejde --- pedál se protočil tak čtvrt otáčky a pak se zasekl (to bylo vidět na zadním kole, že pedál už stál, zatímco zadní kolo pokračovalo v pohybu -- nahoře se prohnul řetěz a pak se to všechno zase uvedlo do rovnováhy). Samozřejmě jsem za to vzal víc, a asi se dá čekat, že pak už to po nějakém tom zarachtání prošlápnout šlo :-) Nicméně ani pak se mi nepodařilo nastartovat, zkusil jsem to tedy rozšlapat a bylo slyšet, že ve válci dochází k výbuchům paliva, ale za nastartování to považovat nešlo, otáčky to nedrželo a když jsem šlapat přestal, tak to zase zhaslo a nic.

Ještě jednou jsem ji celou obešel a zkontroloval, co jsem se svými mizivými zkušenostmi v polních podmínách zkontrolovat mohl a protože se rachtání ozývalo z pravé strany stroje, kouknul jsem i na odpojovač motoru. Tam někde se patrně něco stalo, protože jsem měl odpojovač v podstatě nepohyblivý (šlo s ním manipulovat pouze v kombinačkách, jinak jsem na pohyb s odpojovačem neměl sílu), trvale zapnutý na motor, no najednou s ním jde volně pohybovat bez vynaložení nějaké nepřiměřené síly.

Takže jsem nakonec domů nedojel, zmermomocnil jsem poblíž bydlícího kamaráda, který mi Babču na noc uložil do garáže a druhý den jsem si ji holt odvezl autem.

A protože jsem při prohledávání zdejšího fóra nenašel problém, jehož projevem je odpojovač uvolněný, ba právě naopak; protože charakter závady neodpovídá ničemu, co jsem při prohledávání nalezl, ani ničemu na http://www.mylms.cz/babetta-210, a v neposlední řadě taky proto, že se dovnitř Babči zrovna z důvodu své osobní nepřítomnosti nemůžu v příštích pár týdnech podívat, žádám vás zde o radu, co se asi tak mohlo kde pos..t a o které díly si mám na Motomax asi napsat :-)

Díky!
Paczek
Pokročilejší...
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned zář 17, 2017 17:15:48

Re: BA 207 závada - patrně něco v souvislosti s odpojovačem

Příspěvekod Azor » pát dub 13, 2018 18:08:39

Vypadá to minimálně na omleté kuličky, chce to rozebrat (není to žádný problém). Jsou tam 3 a po nějaké době se rády ohoblují na polovinu i méně, takže logicky to pak nefunguje.
Korupce je nejodpornější způsob parazitování na společnosti.
Uživatelský avatar
Azor
Specialista I. třídy...
Specialista I. třídy...
 
Příspěvky: 872
Registrován: stř led 24, 2007 9:15:09
Bydliště: Domažlicko

Re: BA 207 závada - patrně něco v souvislosti s odpojovačem

Příspěvekod Paczek » stř kvě 23, 2018 8:21:33

Ahoj vespolek,

Azore, děkuju Ti za radu.

Po měsíci jsem k tomu přišel, a pro jistotu, než se pustím do rozborky, jsem to ještě zkusil nahodit. Zakroutil jsem odpojovačem do polohy připnutého motoru, zkusil jsem to nakopnout a překvapení: Bez problému to naskočilo.

Popravdě z toho nejsem moudrej. Asi nemusím zdůrazňovat, že jsem při jízdě na odpojovač vůbec nesahal, tudíž jej ani neodepínal.

Ale s tím odpojovačem stejně asi něco bude, protože od koupi stroje jsem jej měl nějaký zatuhnutý, že s ním nešlo otáčet rukou, bylo potřeba ten šteft vzít do kombinaček, pak to teprve šlo. A od příhody, zmíněné v dotazu, lze s odpojovačem manipulovat zcela volně, bez použití hrubé síly. Tak nějak nevím, jestli se to tam naopak nějak samo nespravilo. Záhady bez příčiny mi nejsou úplně po chuti...

Takže jsem na to radši nakonec vůbec nešahal.
Paczek
Pokročilejší...
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned zář 17, 2017 17:15:48

Re: BA 207 závada - patrně něco v souvislosti s odpojovačem

Příspěvekod Azor » stř kvě 23, 2018 15:54:53

Samozřejmě je to tvoje věc, ale nevím proč se tak bráníš tomu tento jednoduchý komponent rozebrat - vyklepne se pojistný kolík (někdy bývá závlačka) a hned to uvidíš. Vsadím se že ty kuličky viz např. tady https://www.fichtlkramek.cz/nahled/kolo ... a_207.html nebudou už tak úplně kulaté. Stačí dát kuličky nové, nemusíš to hned kupovat celé, a je to OK. Nemá cenu pořád dumat o tom co je to za záhadu (nejspíš se zbytky kuliček trochu pootočily, takže to na chvíli funguje), jednodušší je se do toho pustit a za 5 minut (max) to mít v pořádku. 8)
Korupce je nejodpornější způsob parazitování na společnosti.
Uživatelský avatar
Azor
Specialista I. třídy...
Specialista I. třídy...
 
Příspěvky: 872
Registrován: stř led 24, 2007 9:15:09
Bydliště: Domažlicko

Re: BA 207 závada - patrně něco v souvislosti s odpojovačem

Příspěvekod Paczek » úte čer 05, 2018 8:33:31

Azore, máš samozřejmě pravdu, ale je v tom pár problémů, které samozřejmě nemůžeš vědět - totiž já žiju v zahraničí a Babku mám doma na pojíždění. A když mě jednou za měsíc na pár dní pustí z práce domů, je zapotřebí být kromě opravy Babky taky na společenských událostech, jako družení se s rodinou a tak. Je tak potom asi zřetelné, že se mi nechce se vrtat do něčeho, kdy nevím, co a jak mě tam čeká. A když mi profík řekne něco o pěti minutách, potom si to přeložím jako "se štěstím hodina když budu mít materiál". Jestli si teda rozumíme :D
Paczek
Pokročilejší...
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned zář 17, 2017 17:15:48


Zpět na Motor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník