JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Vše o motorech, úpravy, karburátory, převodovka /volnoběžka/, opravy a návody...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Mr.HONDA » úte bře 05, 2013 8:01:53

No právě ta cena mě trochu mrzí, věř tomu být tady cena kolem 400Kč, tak se ani neobtěžuji nad něčím si lámat hlavu. Možná pro tebe nejni 800 moc, pro mě třeba jo za polotovar určitě. A nezlob se na mě, ale kolik najedeš na orig. pastorek? Podle mě to 10000Km nevydrží ani boha. Musí poreferovat nějaký majitel, kolik na tom už nalítal a s jakými problémy. Ale obyč ocel. pastorek se ti vyžvejkne za cca 3000Km. Nehledě na to že jak půjde rychle k šípku pastorek, natáhne se o něj řetěz a ten vyžvejká i rozetu. Takže po 3000 měnit volnoběh za 800 + řetěz cca 300 + rozeta 200 jsi tam za 1300. Každejch 3000Km. A to nemluvím o tom, že někdo třeba laboruje i se dvěma pastorkama. Přez tejden jezdí třeba 12z po městě do práce a na výkend švihne 14z a jede za babičkou 30Km. Takovej člověk má mít doma dvě volnoběžky? To už je tam za 2100Kč. To by ta babka musela jít se spotřebou někam ke 2 deci/100Km aby se taková úprava vyplatila. A překopávat motor? To snad ne? Investice 800 a ještě se hrabat v babettě? Nevím jak třeba ostatní, ale já mám vcelku pěknej, hlavně 100% originální stroj z roku 84 a rozhodně na něm nebudu vymejšlet nějaká zvěrstva. Volnoběžka je velice dobrej nápad. Bez úprav, zásahů kamkoliv jinam sníží spotřebu, tření a určitě i prodlouží životnost celého motoru. Jen bych to rád dotáhl k dokonalosti. Nic víc, nic míň. Také nejsem strojař. Rozvaděč zapojím, roztáhnu el. proud třeba po celým paneláku, ale soustruh jsem viděl naposledy v prváku. Takže já to také nevyrobím. Bohužel. Jsem ale ochotný to tu řešit, popř, pokud se to bude šikovně rýsovat, tak se i finančně mohu podílet na vývoji. Pokud se najde strojař, co bude ochotný to vyzkoušet, mohu koupit mechanizmus ráčny a společně řekněme s 1000Kč to mohu poslat k někomu na vyrobení. 1000 do vývoje prototipu dám, 800 do nevyladěného finálního výrobku nikoliv. Toto, se mi totiž zdá jako věc, do ktré se vyplatí ty peníze investovat. Pokud to vyjde vniveč, hold koupím tuto za 800 a uvidím. Podrobím ji vlastnímu testu a aspoň sem pak o tom něco napíšu. Jinak bohužel. 800 za něco natřenýho stříbřenkou fakt dávat nechci.
Mr.HONDA
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob úno 23, 2013 6:38:35

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Emilio » úte bře 05, 2013 8:33:12

Plne s tebou súhlasím Mr.HONDA a tú volnobežku ten pán predáva už za 1200kč. Minulý týždeň som mu volal. Ešte ma napadla taká vec či by sa to nedalo vyrobiť z volnobežky štartra ako som to tu niekde čítal, ale to bolo na dvestosedmičku a tá to má inak riešené.
Emilio
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 76
Registrován: ned pro 16, 2012 0:30:05
Bydliště: Horné Hámre Slovensko

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod DRN » úte bře 05, 2013 9:23:52

Mr.HONDA píše:No právě ta cena mě trochu mrzí, věř tomu být tady cena kolem 400Kč, tak se ani neobtěžuji nad něčím si lámat hlavu. Možná pro tebe nejni 800 moc, pro mě třeba jo za polotovar určitě. A nezlob se na mě, ale kolik najedeš na orig. pastorek? Podle mě to 10000Km nevydrží ani boha. Musí poreferovat nějaký majitel, kolik na tom už nalítal a s jakými problémy. Ale obyč ocel. pastorek se ti vyžvejkne za cca 3000Km. Nehledě na to že jak půjde rychle k šípku pastorek, natáhne se o něj řetěz a ten vyžvejká i rozetu. Takže po 3000 měnit volnoběh za 800 + řetěz cca 300 + rozeta 200 jsi tam za 1300. Každejch 3000Km. A to nemluvím o tom, že někdo třeba laboruje i se dvěma pastorkama. Přez tejden jezdí třeba 12z po městě do práce a na výkend švihne 14z a jede za babičkou 30Km. Takovej člověk má mít doma dvě volnoběžky? To už je tam za 2100Kč. To by ta babka musela jít se spotřebou někam ke 2 deci/100Km aby se taková úprava vyplatila. A překopávat motor? To snad ne? Investice 800 a ještě se hrabat v babettě? Nevím jak třeba ostatní, ale já mám vcelku pěknej, hlavně 100% originální stroj z roku 84 a rozhodně na něm nebudu vymejšlet nějaká zvěrstva. Volnoběžka je velice dobrej nápad. Bez úprav, zásahů kamkoliv jinam sníží spotřebu, tření a určitě i prodlouží životnost celého motoru. Jen bych to rád dotáhl k dokonalosti. Nic víc, nic míň. Také nejsem strojař. Rozvaděč zapojím, roztáhnu el. proud třeba po celým paneláku, ale soustruh jsem viděl naposledy v prváku. Takže já to také nevyrobím. Bohužel. Jsem ale ochotný to tu řešit, popř, pokud se to bude šikovně rýsovat, tak se i finančně mohu podílet na vývoji. Pokud se najde strojař, co bude ochotný to vyzkoušet, mohu koupit mechanizmus ráčny a společně řekněme s 1000Kč to mohu poslat k někomu na vyrobení. 1000 do vývoje prototipu dám, 800 do nevyladěného finálního výrobku nikoliv. Toto, se mi totiž zdá jako věc, do ktré se vyplatí ty peníze investovat. Pokud to vyjde vniveč, hold koupím tuto za 800 a uvidím. Podrobím ji vlastnímu testu a aspoň sem pak o tom něco napíšu. Jinak bohužel. 800 za něco natřenýho stříbřenkou fakt dávat nechci.

no ono kdyz si to vezmes, tak 800 je dost malo, nevim jak se to muze vyplatit, pokud to nedelá nekde ve fabrice v rámci pracovní doby

cvrček, kilo, pomocný ložisko taky tak, ted nejakej materiál a hlavne cas u masin a rezije na ne


jinak to do tý goly nekoupíš od značkovejch výrobců, čína jo ale zas buhvi jak kvalita
DRN
Mladší globální moderátor
Mladší globální moderátor
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned bře 01, 2009 13:12:07

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Mr.HONDA » úte bře 05, 2013 9:51:36

Nezlob se na mě, ale tohleto udělá kdejakej šikula doma na ručním soustruhu a stojakovej vrtačce. Troufám si tvrdit že i ten pastorek by se dal zvládnout takto. Vyvrtáš 12,13,14 děr po obvodu v určitým rozestupu a pak to přebytečný po obvodu utočíš na soustruhu. Strhneš hranky zubů a je pastorek nasvětě. navíc je to dost velký, takže to má 100% za co upnout. ani nijakej program na to nepotřebuješ. Stačí si to spočítat, narýsovat, přenést na matro a už jedu. Stačí mít přístup k materiálu - sběrnej dvůr..... a mašině. Tohleto bych zvládnul i já. Sice by mi to nějakej čas zabralo, ale nakonec bych to dal. A ty taky. Nic na tom nejni. Ale to, co tady prezentuju já, už je horší. To je na frézku a program. A to Klidně někomu i zaplatim. Kurňa kdyď jsme Češi a Slováci ne? Zlatý naše ruce a hlavy. Nenechme se zčíňaňizovat.

Jinak do tý goly to sehnat půjde. To na co jsem dal odkaz je narychlo hledaný. Určitě i kvalitější budou k mání. I kdyby ne koupíš celou ráčnu, min. na ten první kus jí stejně potřebuješ, aby se daly zaměřit veškeré rozteče..., nebo i to z odkazu je kalený už od pohledu. Bůh ví jak, ale přeci. Klidně toto ústrojí za 300 vyměním každej rok, než řetězovku s volnoběžkou v ceně 1200Kč každý 3000Km.
Mr.HONDA
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob úno 23, 2013 6:38:35

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Emilio » úte bře 05, 2013 10:31:48

Ano ano.
Emilio
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 76
Registrován: ned pro 16, 2012 0:30:05
Bydliště: Horné Hámre Slovensko

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod budulajs » úte bře 05, 2013 11:18:03

Pánové až to sestrojíte tak bych to rád viděl. Nemyslím to ironicky, jen mám dojem že je to mnoho povyku pro nic. Ten výsledek nebude stát za to.
Uživatelský avatar
budulajs
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 50
Registrován: stř říj 17, 2012 12:19:28
Bydliště: Brno

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Mr.HONDA » úte bře 05, 2013 11:49:27

budulajs píše:Pánové až to sestrojíte tak bych to rád viděl. Nemyslím to ironicky, jen mám dojem že je to mnoho povyku pro nic. Ten výsledek nebude stát za to.


A to, co je zde bez jakéhokoliv bližšího popisu za už 1200Kč podle tebe stojí za to?
A podle čeho tak soudíš? :)
Osobně jsem viděl větší kraviny a prodávaj se celkem dobře. :(
Naposledy upravil Mr.HONDA dne úte bře 05, 2013 12:16:45, celkově upraveno 1
Mr.HONDA
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob úno 23, 2013 6:38:35

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Pavel » úte bře 05, 2013 12:01:50

>Mr. Honda

Na origo pastorek najedeš v pohodě 10-20tisíc, já sám mám origo pastorek na 2 Babettách 10tis a 15tisíc km a neřekl bych, že bych měl měnit. Je třeba se o řetěz umět starat, po každé jízdě v blátě nebo v mokru ho ošetřit. Sám najezdím 5tisíc za rok, takže bych podle tebe musel měnit 2x za rok pastorek.

No a 1200Kč se mi už zdá také moc na volnoběžku. Chlapík zjistil, že je o to obrovský zájem, tak zdražil. On se někdo časem najde, kdo vyrobí lepší volnoběžku, která bude mít vyměnitelné díly.
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1357
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Mr.HONDA » úte bře 05, 2013 12:10:45

Ale já tady přeci vůbec nespochybňuji životnost orig. pastorku. Právě naopak ne? Tvrdím, že ten na volnoběžce (je nedílnou součástí od výroby) nemá šanci vydržet 10000 jak tu někdo zmiňoval. Origo je zvládne určitě. Sám mám betku co má 7500Km tachometrových. Proto vymejšlim volnoběžku naroubovatelnou na orig pastorek.

Pořádně čti.
Mr.HONDA
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob úno 23, 2013 6:38:35

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Emilio » úte bře 05, 2013 14:25:07

No pánové mne osobne sa lepšie páči toto riešenie: viewtopic.php?f=17&t=172&p=11971#p11971 len má jednu chybu že sa nedá zaaretovať to músí byť buď ručné štartovanie alebo potom 225 nakopávačka. Ten chlapík má na tom najazdené už 22000km.
Emilio
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 76
Registrován: ned pro 16, 2012 0:30:05
Bydliště: Horné Hámre Slovensko

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod PetrT30 » úte bře 05, 2013 20:06:06

mazby to má pěkně udělaný - jen si neumím přestavit mít 16ti zub vpředu a klasiku 51 zub rozetu vzadu.
On má tu výhodu, že si řadí na tý babettce jak chce podle otáček motoru.
Nehledě na to, že zuby volnoběžky pro šlapací řetěz je o hodně užší než primár řetěz. O roztečích zubů nemluvím jelikož jsem to nezkoumal do podrobna, ale jestli jsou rozteče článků jen o chlup jiný než rozteče zubů tak jde řetěr rychle do kopru.
- B@BeTT@ 210 moje
- B@BeTT@ 207/500 moje =prodaná=
- B@BeTT@ 210 renovace
- B@BeTT@ 207/300 renovace
Uživatelský avatar
PetrT30
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1186
Registrován: stř říj 29, 2008 20:21:41

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Emilio » úte bře 05, 2013 20:23:07

A fakt to som si až teraz všimol že tam má 16 zub. Rozteč zubov je presne tá istá, už som to skúmal a šírka je vyriešená dvojitým pastorkom.
Emilio
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 76
Registrován: ned pro 16, 2012 0:30:05
Bydliště: Horné Hámre Slovensko

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Mr.HONDA » stř bře 06, 2013 12:26:13

To s tím 16z pastorkem by šlo vyřešit, tak, jak to má můj kámoš zdatný rybář, pod kterým s tím vším jeho harampádím betka odmítala jezdit po lesních cestách. Někde zjistil, že na orig 51z rozetu betky pasuje přesně orig. věnec rozety z pionýra 21 8) Ten věnec je zboku lehce vybranej a do toho přesně pásnou zuby tý naší origo rozety - odpadá centrování a osování. Stačí na pár místech bodnout svářečkou a je hotovo. Jen nevím, zda to dostal pod orig. kryt řetězu, nebo ho nějak nastavoval.

Jinak zde je to, co jsem vymyslel já. Je to jen od ruky, ale vše by se mělo vejít max průměr 50mm a délka přesáhne orig. osičku o cca 2mm
Chybý tam nějaké kóty, ale ty budou, až bude gola v ruce.

Toto máme všichni na svých babetách (210):
http://durexxx.rajce.idnes.cz/volnobezk ... 132007.jpg

Toto je díl z ráčny, který je potřeba upravit:
http://durexxx.rajce.idnes.cz/volnobezk ... 132008.jpg

A toto je díl, na výrobu. Bude stačit nějaká tvrdší ocel (ty tři díry jsou tam navíc, jako odlehčení):
http://durexxx.rajce.idnes.cz/volnobezk ... 132009.jpg
Mr.HONDA
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 50
Registrován: sob úno 23, 2013 6:38:35

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod Pavel » stř bře 06, 2013 15:07:57

ty si s tím dáváš fakt práci, ale podle mě žádná gola ráčna nemůže vydržet víc než pár km provozu. Sám mám doma několik ráčen, které se mi po pár letech občasného používání začly protáčet a jsou na vyhození. Ano, většina z Číny, ale občas i něco značkovějšího odejde.

Existuje pár firem, které nabízí volnoběžky pro univerzální použití, mají katalogy, stačí si jen vybrat nějakou, která by byla nejvhodnější a pak ji doma dodělat.
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1357
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: JIZDA Z KOPCE NA NEUTRAL -VOLNOBEŽKA

Příspěvekod DRN » stř bře 06, 2013 15:49:59

Mr.HONDA píše:Nezlob se na mě, ale tohleto udělá kdejakej šikula doma na ručním soustruhu a stojakovej vrtačce. Troufám si tvrdit že i ten pastorek by se dal zvládnout takto. Vyvrtáš 12,13,14 děr po obvodu v určitým rozestupu a pak to přebytečný po obvodu utočíš na soustruhu. Strhneš hranky zubů a je pastorek nasvětě. navíc je to dost velký, takže to má 100% za co upnout. ani nijakej program na to nepotřebuješ. Stačí si to spočítat, narýsovat, přenést na matro a už jedu. Stačí mít přístup k materiálu - sběrnej dvůr..... a mašině. Tohleto bych zvládnul i já. Sice by mi to nějakej čas zabralo, ale nakonec bych to dal. A ty taky. Nic na tom nejni. Ale to, co tady prezentuju já, už je horší. To je na frézku a program. A to Klidně někomu i zaplatim. Kurňa kdyď jsme Češi a Slováci ne? Zlatý naše ruce a hlavy. Nenechme se zčíňaňizovat.

Jinak do tý goly to sehnat půjde. To na co jsem dal odkaz je narychlo hledaný. Určitě i kvalitější budou k mání. I kdyby ne koupíš celou ráčnu, min. na ten první kus jí stejně potřebuješ, aby se daly zaměřit veškeré rozteče..., nebo i to z odkazu je kalený už od pohledu. Bůh ví jak, ale přeci. Klidně toto ústrojí za 300 vyměním každej rok, než řetězovku s volnoběžkou v ceně 1200Kč každý 3000Km.

tak zuby na stojanovce neuděláš, ale to je jedno

nd na kvalitní se koupit nedaj a dát tam čínské bláto nechci, prijde mi to jako zbytecne mrháni casem s vymejslenim, za cenu kvalitní goly mám kvalitní jednosmerku (dve v pripade jehlove) se kterou se to podarí 100%, po vyresení stortování
DRN
Mladší globální moderátor
Mladší globální moderátor
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned bře 01, 2009 13:12:07

PředchozíDalší

Zpět na Motor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků