vymletá díra kolem zámku pístu

Vše o motorech, úpravy, karburátory, převodovka /volnoběžka/, opravy a návody...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Pavel » pon zář 07, 2015 14:01:24

Prosím o názor.

Na jedné Babettě mi praskl 2.pístní kroužek v zámku a jak lítal ten kousek volně ve válci, tak vymlel takovouto díru (viz obrázek nakresleno), že se už rozšířila až k prvnímu pístnímu kroužku. Kolík na pístu je OK. Můj dotaz zní, zda po výměně kroužku se na tom dá ještě něco odjezdit tak 1000-2000km (v reále už mám nalítáno 20km od výměny a zatím ok). Jestli nebude vadit, že zámky 2.kroužku budou teď v luftu, nebudou se mít o co opřít. První kroužek je OK. Nechci řešit teď zrovna výměnu pístu nebo výbrus, ale až v zimě si to v klidu rozebrat a spravit.

Obrázek
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1357
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod alexandr-t » úte zář 08, 2015 19:32:47

Z teho bych měl docela půlkolep že to rozmrdá válec:(
'85 Babetta 210 Chrome edtiton aka pankostroj :twisted:
'99 Fileta 1,3 mpi Cold weather rider :twisted: HP sporitng podvozek, 3 stabilizátory, prostě pecka!
Uživatelský avatar
alexandr-t
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 235
Registrován: sob kvě 18, 2013 2:55:27
Bydliště: Bošovice

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod stotun » úte zář 08, 2015 19:38:47

asi bych měl strach, že když nemá konec kroužku oporu, tak by se mohl zas zlomit a napáchat eště neco horšího. Ale neak nechápu jak se mohl zlomit zezačátku :?
Mara
stotun
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon kvě 18, 2015 2:41:34
Bydliště: Snovídky

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Pavel » úte zář 08, 2015 21:29:38

Mě to také překvapilo, ale asi to bude extrémníma otáčkama v extrémní zátěži. Ty kroužky trpí nejvíc, proto jsou z tvrdého materiálu, ale nejsou moc pružné a lámou se.

Momentálně mám na tento děravý píst s novými kroužky nalítáno asi 50km a jezdí to líp, hlavně odspoda.

No uvidím, teď mě čeká o víkendu 500km výlet. Když to vydrží, tak jsem vysmátý. Na konci roku plánuju tak jako tak výměnu pístu. Nevím, co tam teď mám za značku, dám si tam pak Almet pro jistotu na další sezónu.
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1357
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod ridchey » stř zář 09, 2015 6:20:59

mozna nejrozumnejsi by ted bylo, pist nahrat,vytahnout ten spodni zamek a jezdit jen s hornim krouzkem.
zaroven si tak vyzkousis moznost osadit motor jednokrouzkovym specialem (jak ma na fichtlkramku)
riziko noveho zborceni tim minimalizujes (a vis jakou na to mas smulu).
Ten kopec dam,i kdybych mel zhebnout...
Bez boje mne nedostanou...
:-)
Uživatelský avatar
ridchey
Veterán fóra II. stupně
Veterán fóra II. stupně
 
Příspěvky: 2010
Registrován: sob zář 25, 2010 11:10:36
Bydliště: u Prostějova

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod alexandr-t » stř zář 09, 2015 7:10:22

S jedním kroužkem to nepojede, to už mám bohužel vyzkoušený :lol:

btw, píst přece nestojí tolik abys ho nemohl vyměnit když se ti stane neco takovýho ne? Troufám si říct, že motoru dávám za uši o dost víc, dávál sem mu za uši i s dvoukroužkem a nikdy ani náznak nečeho takovýho...
'85 Babetta 210 Chrome edtiton aka pankostroj :twisted:
'99 Fileta 1,3 mpi Cold weather rider :twisted: HP sporitng podvozek, 3 stabilizátory, prostě pecka!
Uživatelský avatar
alexandr-t
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 235
Registrován: sob kvě 18, 2013 2:55:27
Bydliště: Bošovice

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Pavel » stř zář 09, 2015 10:30:05

>Artifex. Vím, že máš poladěnou Babettu, ale pochybuju, že s ní jezdíš tak hodně, jak já, resp. tak dlouhé trasy. Letos jsem zničil provozem 4 písty.

Jen tak pro zajímavost zde výčet zničených pístů:
1)na maďaském pístu, který se mi mimochodem furt přidíral na Castrol Racing 2T, až jsem přešel na M2T, mi po 2000km vypadl kolik zámku (výrobní vada pístu), důsledek byl znatelný pokles výkonu a vymletá díra kolem zámku. Naštěstí bez rýh na válci, vyměnil jsem tedy píst za jiný
2)druhý píst opět Maďar si hned skvěle sedl a Babetta se s ním neskutečně vytáčela nad 8000ot, bohužel po 500km provozu při testovací jízdě 10km na plné kule se mi píst ve válci doslova roztavil. Opět bez dopadu na válec, stačilo jen srýpat roztavenou strusku z litinové vložky a namontovat nový píst
3)naštval jsem se, dal jsem tam český Almet a byl klid. Nic se už netavilo, nepřidíralo, otáčky sice poklesly na 8000, ale zvukově byl chod motoru lepší. Jenže po 1500km cestou na Vápenky se vysypala klikovka a udělala rýhy ve válci, pístu a hlavě, takže se píst zničil.
4)předchozí 3 písty byly u B215, ale jezdím i na B227 a tam jsem letos najezdil 2600km na Maďara a udělal jsem teď v neděli preventivní kontrolu před další 500km víkendovou projížďkou. Oba pístní kroužky měly zlomenou pacičku, při čištění po 1500km to bylo OK. Na volnoběh mi to ve válci cinkalo a Babetta měla špatný tah v nízkých otáčkách pod 5500, ale ve vyšších otáčkách nebyly vůbec poznat prasklé pístní kroužky. Po výměně pístních kroužků je to ok, nic necinká, jezdí to mnohem líp v nízkých otáčkách, ve vyšších se mi maximálka posunula někam k 8500ot.

Na výměnu pístu za nový teď není čas. To bych musel žít 2 životy, abych to stihl do pátku. Taková úprava pístu pro moji Babettu, demontáž původního pístu, naskládání jehliček na ojnici, nasazení nového pístu a smontování je tak na 4h práce, když nenastanou komplikace + testovací projížďky a pustit se hned na 500km výlet, kdy není čas zajíždět, ale musí se valit, ať se to stíhá, to fakt nejde.
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1357
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Artifex » stř zář 09, 2015 19:41:53

Artifex? Asi ne, pleteš si mne s Alexandrem, já jezdím na standardní a nějaký větší sportovní tuning neplánuju :D
Uživatelský avatar
Artifex
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte dub 14, 2015 22:39:16
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod alexandr-t » stř zář 09, 2015 21:24:38

:lol:
'85 Babetta 210 Chrome edtiton aka pankostroj :twisted:
'99 Fileta 1,3 mpi Cold weather rider :twisted: HP sporitng podvozek, 3 stabilizátory, prostě pecka!
Uživatelský avatar
alexandr-t
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 235
Registrován: sob kvě 18, 2013 2:55:27
Bydliště: Bošovice

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Pavel » čtv zář 10, 2015 8:40:28

Jo, máš pravdu, ale nevěřím, že bys neměl zkrácené alespoň koleno výfuku, což je také tuning ;)
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1357
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod ridchey » čtv zář 10, 2015 13:49:04

druhovyrobove jsou uz o neco kratsi,nez puvodni originaly,takze vlastne ani to nemusi byt tuning, hihihi :-)
Ten kopec dam,i kdybych mel zhebnout...
Bez boje mne nedostanou...
:-)
Uživatelský avatar
ridchey
Veterán fóra II. stupně
Veterán fóra II. stupně
 
Příspěvky: 2010
Registrován: sob zář 25, 2010 11:10:36
Bydliště: u Prostějova

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Artifex » čtv zář 10, 2015 20:33:07

Pavel píše:Jo, máš pravdu, ale nevěřím, že bys neměl zkrácené alespoň koleno výfuku, což je také tuning ;)


... čověče, víš to, že ani nevím? Já koleno neřezal a rozebrané jsem to měl jednou kdysi na čištění a neměřil jsem, nakolik je koleno vnořené do tlumiče... :oops:
Uživatelský avatar
Artifex
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte dub 14, 2015 22:39:16
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Pavel » pát zář 11, 2015 6:05:29

>Artifex

Předjíždí tě traktor i po rovince? Pokud ano, asi to koleno máš delší :)
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1357
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod Artifex » pát zář 11, 2015 17:01:45

Tak, přes 45km/h jsem ještě nejel, tzn. jen lehce nad konstrukční. Na Tvou 60km/h to nemá ;)
Uživatelský avatar
Artifex
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte dub 14, 2015 22:39:16
Bydliště: Brno

Re: vymletá díra kolem zámku pístu

Příspěvekod alexandr-t » pát zář 11, 2015 21:54:54

A co na mých 82,6km/h? :lol:
'85 Babetta 210 Chrome edtiton aka pankostroj :twisted:
'99 Fileta 1,3 mpi Cold weather rider :twisted: HP sporitng podvozek, 3 stabilizátory, prostě pecka!
Uživatelský avatar
alexandr-t
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 235
Registrován: sob kvě 18, 2013 2:55:27
Bydliště: Bošovice

Další

Zpět na Motor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků