Jak přidat směrová světla na Babetu 210

Elektroinstalace B207, B210 a ostatních Babett, alternátory, světla, bouchání žárovek, kabeláž, úpravy, závady...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

setty

Příspěvekod SETTY » sob kvě 05, 2007 19:47:53

tiez sa chystam na prirobenie blinkrov prerusovac je jednoduchy a do smeroviek umiestnim led diody momentalne ma brzdi uz len to ze musim zohnat dake tie smerovky a vyspekulovat umiestnenie ked to bude hotove dodam aj foto
SETTY
Pokročilý diskutér...
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát led 05, 2007 20:26:49
Bydliště: Jasna SVK

Příspěvekod Tragi » sob kvě 05, 2007 21:38:29

Jojo, ten prerusovac bych navrhoval udelat z obvodu 555. To je integrac a umi s par soucastkama delat impulzy libovolne dlouhy. A hlavne ma malej odber proudu. Nekdy pristi tyden bych semka mohl hodit nejaky to zapojeni. Jestli budu mit cas.
Jeste se chci zeptat, jak budeme resit prepinac smerovych svetel. Ma nekdo neco?
Tragi
Pokročilý diskutér...
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 20, 2007 0:24:25

Příspěvekod luccas » ned kvě 06, 2007 13:13:00

Ten přerušovač skoro mam navrhnutý, jen bych potřeboval vědět. Ten přepínač, Asi bude ten tří pólový. takže tam udělám vývod na vypínač a pak vývod na každý blinkr. Jen bych rád věděl jak to tedy bude bude to s LED diod? nebo žárovek? Jinak napájení bude muset být větší než 6V aby to správně fungovalo.
luccas
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte led 09, 2007 21:07:19

Příspěvekod luccas » ned kvě 06, 2007 13:32:57

luccas píše:Ten přerušovač skoro mam navrhnutý, jen bych potřeboval vědět. Ten přepínač, Asi bude ten tří pólový. takže tam udělám vývod na vypínač a pak vývod na každý blinkr. Jen bych rád věděl jak to tedy bude bude to s LED diod? nebo žárovek? Jinak napájení bude muset být větší než 6V aby to správně fungovalo.


Spíš tak se zeptám, jaký to bude mít plánovaný odběr? :)
luccas
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte led 09, 2007 21:07:19

Příspěvekod Tragi » ned kvě 06, 2007 22:07:15

Tedka jsem chvili brouzdal na netu, nasel jsem a sproste zkopiroval tohle:
Je to ze serveru Bajk.cz a bohuzel jsem tam nenasel kontakt na autora abych ziskal jeho svoleni. Tak doufam, ze mi to promine... Je to jenom na dve smerovky na kolo, ale to se da lehce predelat na ctyri. Jinak si myslim, ze obvod NE555
bude v pohode makat na 6V... Takze max. odber celeho zarizeni rekneme po uprave s 16 LEDkama by byl max. 200mA
coz si myslim, ze je skvely...

Ted clanek autora:
Srdcem celého obvodu je mnou velmi oblíbený integrovaný obvod NE 555, který pracuje jako časovač určující délku svícení LED a mezeru mezi blikáním. Dobu celé periody určuje kondenzátor 1uF/10V zapojený mezi vývod 6 IO a zem. Po připojení IO k napájení zapnutím přepíneče se středovou polohou do jedné polohy, buď vlevo, nebo vpravo, je výstup č.3 IO kladný a přes tranzistor KF 507 se rozsvítí příslušná směrovka. Přes rezistory 820k a 390k se začne tento kondenzátor nabíjet a po nabití na 2/3 napájecího napětí IO překlopí a směrovka zhasne, protože se výstup 3 stane nulovým. Zároveň se přes rezistor 390k začne kondenzátor vybíjet pomocí vývodu 7 IO. Po poklesu napětí na kondenzátoru na 1/3 napájecího napětí IO opět překlopí a rozsvítí směrovku.


Obrázek


Do směrovek byly použity vysoce svítivé zlaté (žluté, oranžové) LED, u kterých jsem obrousil spodní obruby, tak, aby LED byly válcové, slepil jsem 4 LEDky k sobě, vývody skrátil na cca 4mm, k anodám připájel 4 rezistory ( ve schematu jsou pouze 3 LED se třemi rezistory, ale použil jsem nakonec 4) a poté spojil katody, a rezistory vedoucí od anod, takže vznikly dva vývody. Na všechny tyto vývody jsem natáhnul (i přes odpory) tepelně smršťovací bužírku, aby vývody nemohly skratovat. Takto jsem vytvořil dva komplety, pro pravou a levou směrovku. Protože tyto vysoce svítivé LED svítí v poměrně úzkém úhlu, vsunul jsem tyto komplety do zakoupených velice pěkných a malých bočních směrovek na Fiat Uno, které jsou malé a kulaté, a zajistil uvnitř plastem tavnou pistolí . Vznikly tak velice pěkné a silně svítivé směrovky s odběrem 80 mA.
Tragi
Pokročilý diskutér...
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 20, 2007 0:24:25

Příspěvekod Tragi » ned kvě 06, 2007 22:09:12

Luccasi, hod to sem, co mas navrhnuty, at to muzeme zkouknout.
Tragi
Pokročilý diskutér...
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 20, 2007 0:24:25

Příspěvekod milda » pon kvě 07, 2007 6:34:32

Časovač 555 je velice spolehlivá a léty prověřená součástka, já jsem ji montoval do různých hračiček už před dvaceti roky. Tenkrát se dovážel z NDR. Ale doporučuji přidat ochranu proti přepětí ( zenerku na 9V s malým elektrolytem a obyčejnou diodou na svádění opačných napěťových špiček). Tenhle obvůdek jsem dával vždy i do aut, při indukčním charakteru obvodu je velmi užitečný a prodlouží životnost elektroniky. Druhá možnost je použít nabízené stabilizátory napětí pro Babetty.
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec

Příspěvekod luccas » pon kvě 07, 2007 10:22:47

Tragi píše:Luccasi, hod to sem, co mas navrhnuty, at to muzeme zkouknout.


jj hned to sem hodim, rad bych to sice zkusil. ale proc ne.

Obrázek

Neni to jeste dokoncene, ale melo by to fakcit (prerusovat) . Musim tam pridat filtry,..... :wink:
luccas
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte led 09, 2007 21:07:19

Příspěvekod luccas » pon kvě 07, 2007 10:32:15

luccas píše:
Tragi píše:Luccasi, hod to sem, co mas navrhnuty, at to muzeme zkouknout.


jj hned to sem hodim, rad bych to sice zkusil. ale proc ne.

Obrázek

Neni to jeste dokoncene, ale melo by to fakcit (prerusovat) . Musim tam pridat filtry,..... :wink:


Cekam totiz na součástky ať můžu ladit za běhu. :)
luccas
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte led 09, 2007 21:07:19

Příspěvekod Tragi » úte kvě 08, 2007 17:21:45

Jo, docela dobry zapojeni, ale mam trochu strach, jak bude fungovat 7806, kdyz bude napajena jenom 6V. Uz to mas vyskouseny? Ja to nikdy nezkousel, tak nevim...
Tragi
Pokročilý diskutér...
 
Příspěvky: 35
Registrován: úte úno 20, 2007 0:24:25

Příspěvekod ben » stř kvě 09, 2007 15:24:10

ja som si kupil origos sadu smeroviek aj s drziakmi a prerusovacom, taha to stavu z alternatora, (presnejsie deli sa z klaksonom, nejde oboje naraz) nepotrebujem zadnu baterku a v pohode to slape, instalacia uplne primitivna, keby ste chceli mozem vam oskenovat komplet navod

Obrázek
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod luccas » stř kvě 09, 2007 17:22:40

Tragi píše:Jo, docela dobry zapojeni, ale mam trochu strach, jak bude fungovat 7806, kdyz bude napajena jenom 6V. Uz to mas vyskouseny? Ja to nikdy nezkousel, tak nevim...


No budu zkoušet.ale až Zítra, jedno je jisté musí se tam dát nějaký stabilizátor. Protože když tam skočí nějaká špička tak je to OUT. 7805 je málo protože to jsou krytické hodnoty té 555. Takže 7806 je jediná volba. Přinejhorším přimotáme pár závitů na cívku. :)
luccas
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte led 09, 2007 21:07:19

Příspěvekod ninja » čtv kvě 10, 2007 9:26:54

ben píše:ja som si kupil origos sadu smeroviek aj s drziakmi a prerusovacom, taha to stavu z alternatora, (presnejsie deli sa z klaksonom, nejde oboje naraz) nepotrebujem zadnu baterku a v pohode to slape, instalacia uplne primitivna, keby ste chceli mozem vam oskenovat komplet navod


Kde jsi to koupil a za kolik?

Jde to na klasickou verzi 210 (nemam klakson)?
Uživatelský avatar
ninja
Pokročilý diskutér...
 
Příspěvky: 30
Registrován: pát bře 30, 2007 11:03:04

Příspěvekod ben » čtv kvě 10, 2007 10:26:30

Kde jsi to koupil a za kolik?

Jde to na klasickou verzi 210 (nemam klakson)?

kupil som to motose piestany (http://www.motosvransky.com) , ale tam ich uz asi nebude mat (bol to posledny kus) ale skus im zavolat a spytat sa, mna stala ta sada 1600Sk, ale cena zavisi od toho aky typ smeroviek si vyberies, ja mam na babette klakson, ale ak ho nemas, staci mat zapalko so 4 cievkami
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod luccas » stř kvě 16, 2007 17:16:08

cau babetaci :) tak už konečně mám navrhnutý přerušovač. Tak počkejte do večera tu bude schéma, popis,................. :D
luccas
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte led 09, 2007 21:07:19

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků