Stránka 1 z 12

Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: sob úno 11, 2012 11:43:16
od doli
Ahoj potřebuji poradit mám rozebrané 4 kontaktové tyristorové zapalování. které nefungovalo koupil jsem novou diodu v závěrném směru do 1000 V a nový tyristor původní tyristor byl KT 206/200 __ 3A 200V 10mA.
koupil jsem nový tento typ už je zastaralí a nedá se sehnat koupil jsem tedy silnější aby zase hned neodešel koupil jsem tyristor na 7.5A 600V 20mA
a znovu zapojil, ale zkoušel jsem to a párkrát hodilo jiskru a pak zase ticho asi zase odešel tyristor a já už si nevím rady proč když byl tyristor silnější než původní tak proč bylo do dvaceti vteřin po něm... může mi někdo poradit prosím. Předem moc díky.

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: úte úno 14, 2012 20:42:14
od milda
A co kondenzátor, ten je v pořádku? Pro funkci zapalování je to klíčová součástka, vlastně to funguje tak že se kondenzátor nabije přes diodu na maximální hodnotu napětí indukovaného v cívce alternátoru a po příchodu impulsu do řídící elektrody tyristoru se náboj kondenzátoru vybije přes otevřený tyristor do primárního vinutí indukční cívky. Nedokážu si moc představit co by mohlo ten tyristor odpálit, pokud opravdu k tomu dochází, viděl bych to na nějaký průraz vysokého napětí z indukční cívky, v tom případě bys ji musel vyměnit.

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: úte úno 14, 2012 22:18:47
od doli
tak díky za radu skusím nějak odzkoušet teda ten kondík ale celkem teda blbí protože ten je na tom nejdraší...

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: úte úno 14, 2012 23:59:04
od milda
Někde na fóru tu byla i uvedena hodnota toho kondenzátoru, každopádně je to korunová položka, nevím jak jsi přišel na to že je drahý? Nejdražší na zapalování je samozřejmě indukční cívka, (pokud nepočítám póly v alternátoru), nespletl sis to náhodou? Osobně moc nechápu že sestavuješ novou JTZ - kupuješ tyristor a diodu a necháš starý kondenzátor.
Právě kondenzátory jsou součástky které stářím ztrácejí své parametry a bývají často příčinou poruch elektronických obvodů.

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2012 7:23:56
od Starec
ax22.jpg
ax22.jpg (105.82 KiB) Zobrazeno 25223 krát

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2012 7:39:17
od milda
Díky Starec za ty hodnoty součástek, já jsem byl včera večer už unavený a nechtělo se mi to hledat. Jenom doplním že kondenzátor musí být svitkový, v žádném případě ne elektrolyt, to napětí tam není moc jasně čitelné, dal bych 180 V nebo více, při dnešním sortimentu součástek to není problém.

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2012 17:04:57
od doli
díky moc zkusím to.

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2012 19:38:48
od butan
Kondík 8uF je optimální hodnota, ale dnes se taková kapacita běžně nevyrábí. Musíš to složit ze 3u3 a 4u7. Výrobci náhradních dílů dávají jen 6u8, a tak jsou nová zapalovaní horší než prvovýroba :-(
Pozor na proraženou diodu v zapalování, jiskra je pak slabá, ale nemusí to přestat házet jiskru.
A to žes prorazil tyristor je velmi zvláštní. Buď to byl tyristor vyrobený v číně, třeba v GM prodávají řadu součástek z číny, které nevydrží zátěž podle specifikace. A druhá možnost je že jsi prohodil nožičky, pak se skutečně tyristor zničit dá.
Lubor

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: stř dub 03, 2013 10:18:46
od Bubko

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: stř dub 03, 2013 10:54:44
od Azor
Tyhle rozběhové pro elektromotory jsou ideální, ale důrazně doporučuji 8 mikro, které jsou k sehnání naprosto běžně. Naopak zcela nedoporučuji jakékoliv laborování se soustavami jiných kondenzátorů a už vůbec ne elektrolyty - to nefunguje. :D
Dodatečně jsem si všiml, že 4 mikro je jen na fotce a nabídka je 8 - tak to je OK. Na kondenzátoru se nedá šetřit, i když je nejdražší (ale tyto typy vydrží navěky), ta dioda a tyristor naopak nejsou vůbec kritické, tam se dá vrazit vpodstatě cokoliv.

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: stř dub 03, 2013 20:53:11
od strand
Velmi pravděpodobně bude problém v proudu do G u tyristoru, těch 20 mA je hodně a pulzní cívka na alternátoru Babety jej nedá.
Mám vyzkoušeno, že tyristorové zapalování spolehlivě funguje při proudu menším než 10mA, doporučuji tyristor TIC 126M.

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: ned črc 28, 2013 11:01:33
od ridchey
otazka na Azora :-)

ja si spichl zapalko ze suplikovych zasob s 8uf kondikem,a bez problemu maka, ale pises,ze nedoporucujes laborovat s kapacitou kondiku, nicmene mne zajima jaky vliv ma prave ta kapacita, predpokladam,ze jsi to testoval.
8)

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: pát srp 16, 2013 22:05:31
od SAdamISH
Podle mě má kapacita vliv na otáčky. Vzorec pro kapacitu je C=I*(t*t). Z výkonu alternátoru lze usoudit že I je konstantní a t je podle otáček. Minimální možná kapacita je taková při které ještě skáče jiskra. Velká kapacita je k ničemu, kondík se nestihne nabít a nebude se to točit, malá kapacita dostatečně nenabudí cívku a bude to opět k ničemu. Otáčky budou nízké. Tedy alespoň podle mě. :)

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: sob srp 17, 2013 21:53:05
od Pat
No ja myslim, ze to ze nebude nabitej na plno nevadi, protoze ten naboj na kondiku bude stejnej nezavisle na jeho velikosti (Q=I*t), naopak vetsi kapacita kondiku by mohla prispet k vetsi jiskre, protoze pokud by byl altik silnej, dokaze se kondik vic nabit a bude schopnej pak dodat vetsi proud, ale je to pouze teorie...

Re: Tyristorové zapalování

PříspěvekNapsal: čtv srp 22, 2013 9:18:29
od Azor
Tak jsem se po téměř měsíci vrátil na net (o dovolené se straním rozlasu, televize i internetu). I po tak dlouhé době je slušné odpovědět (dotaz ridchey), takže se zapalkem jsem laboroval poprvé již za totáče a to čínskou metodou - rozebrat a napodobit. Tehdy se mi nedařilo získat seriozní údaje, podle vzhledu ten kondík nemohl mít moc velkou kapacitu, ale chodit mi to začalo až od 2 mikro, ovšem stále ještě to spolehlivé nebylo. Postupně jsem se dostal na 4 a to už fungovalo pěkně, ovšem při dokonalém zdraví všech ostatních komponent, tj. svíčky, cívky, kabelů atd. Pokud byla svíce zas...á, vn kabel špinavý, tak zejména za mokra to vynechávalo. V roce 2003 jsem konečně objevil předchůdce tohoto fóra, kde mi jedna dobrá duše prozradila, že by tam mělo být 8 mikro a od té doby jsem zásobil vícero lidí takto zbastleným zapalováním a zatím vždy k plné spokojenosti. Takže je to pouhá empirie, nikoliv teoretické zdůvodnění, ale proč laborovat, když to skvěle funguje, cena není moc rozdílná a místo se na to na babče najde. :)