Stránka 1 z 1

Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: úte črc 02, 2013 10:49:59
od Mr.HONDA
Zdravím, mám na své bagetě 210 zapálko od Maďarů s integrovanou cívkou. Momentálně mi odešlo a přemýšlím o koupi nového. Poradí někdo jaké? Jestli s 4V cívkou venku, nebo o5 to s integrovanou, popř. jakého výrobce (značku) a od koho objednat. Děkuji. Půjčil jsem si totiž od kamaráda komplet zapálko s cívkou mimo a i přez to že jsem to nabastlil poměrně huronsky (rozdíl v připojení dutinky/jazíčky) jsem pořešil zacuchtáním drátků a přelepením el. izolačkou jela bageta jak nakoplá vesměs jela konstantně o 5 - 7Km rychleji, než s tím původním integrovaným - mohlo být už nakouslé. Babču jsem koupil asi před rokem a od začátku jezdila takhle. Rozjela se až na zapálko s cívkou venku.

Takže ještě jednou:
Které je lepčí? S cívkou venku, nebo vevnitř?
Pokud jedno z nich vyrábí více firem, tak od které bude nejlepší?
A do třetice z jakého webu ho objednat?
Všem děkuji za názory.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: úte črc 02, 2013 12:04:28
od Azor
Moje volba, kterou ale nikomu nevnucuji, je to, co jsem tu již uváděl. Tj. jednoznačně cívka venku a zapalko udělané doma s použitím kvalitního rozběhového kondenzátoru pro jednofázové elektromotory 8 mikro s plochými "autokonektory". Kondenzátor je okolo stovky, tyristor a dioda zanedbatelné - pár korun. Zbastlit to je jednoduché - schema zde na fóru (tyistor, bohatě stačí 1 A, spolu s diodou doporučuji zalít do epoxydu proti vlhkosti - chladit netřeba) a s kondenzátorem to propojit volně kablíkem s plochými konektory. Pokud by si někdo netroufl ty dvě součástky propojit, ať požádá někoho v okolí. Tenhle výrobek pak přečká bez problému léta páně, asi vydrží víc než zbytek babety a pálí lépe než ty kupované. Hlavní fór je v tom kondenzátoru, výrobci motopříslušenství šetří a bohužel právě na tom kondenzátoru, tedy na tom nejnevhodnějším místě. :D

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: úte črc 02, 2013 12:16:28
od Mr.HONDA
Děkuji za radu. Osobně jsem také pro cívku zvlášť, ale nechám si poradit.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: úte črc 02, 2013 13:03:40
od Mr.HONDA
To Azor: Můžeš prosím hodit odkaz na tu stavbu vlastního zapalování? Hledám ve vychytávkách i v elektrice a nikde nemůžu nic najít. Děkuji.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: stř črc 03, 2013 8:23:39
od Azor
Teď mám kvalt, ale pokusím se co nejdříve.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: stř črc 03, 2013 10:11:46
od Azor

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: úte črc 09, 2013 22:49:21
od kolos
A třeba nějak takhle, může vypadat praktické provedení: http://vkubos.sweb.cz/P1110176.JPG
Z nefunkčního původního tyristoru, jsem si vypůjčil připojovací kolíky a spolu s tyristorem a diodou je zalil epoxidem do seřízlé krabičky od tic tacu. Rozběhový kondík je mimo a připojí se káblíky,které vedou z krabičky.
Já zvolil tuto variantu, abych mohl zachovat původní kabeláž, kdybych snad někdy chtěl, nebo musel, použít původní tyristor.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: ned zář 08, 2013 23:11:51
od Loki
To Azor/kolos:
Pánové, jsem elektricky negramotný :roll: (no, spájet součástky dovedu, ale teorie mě úspěšně minula - moje živobytí je ocel...) a chtěl jsem se zeptat - Azor uváděl, že na domácí jednotku zapalování stačí Tyristor 1A a dioda? Hodnoty, typ atd-ideálně i toho tyristoru? Asi sem za vola, ale je to pro mě španělská vesnice... :? Do kupy to dám, ale musím vědět přesně co :oops: Děkuji

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2013 10:22:22
od Azor
Origo by tam měl být tyristor KT 206/200, který je na 3 A, ale když jsem to kdysi rozkuchal, byla tam nějaká neoznačená mrcha v pouzdře Tr 1, což by odpovídalo řadě KT 500, které jsou max 1 A. Ostatně já jsem tu dobu měl v šuplíku také jen ty do 1 A a funguje to už 20 let. Takže na typu myslím opravdu moc nezáleží, když půjdeš do obchodu, řekni prostě tyristor 3 A (pro sichr) na napětí dejme tomu alespoň těch 200 V, víc přirozeně nevadí, na míň se skoro nedělají. Jo a nejlépe v tom plochém pouzdře a pokud nechceš hledat na netu, tak ať ti prodavač na kus papírku popíše označení nožiček. Stejně tak ta dioda KY 130/600 patří k těm nejobyčejnějším plošným diodám, které se obecně používají k usměrňování stř. proudu, je tuším pro 300 mA (přesněji opět na netu), ale když tam dáš cokoliv obdobného, tak to musí fungovat. Ono kupodivu i dnes jdou sehnat i tyto originální teslácké součástky, ale nostalgie po čs výrobcích není nutná. A pokud to budeš kupovat po síti, tak prodejci vesměs nabízejí přehled ve kterém si dle výše uvedeného snadno vybereš - jsou to korunové součástky, tak se vyplatí vzít víc kousků. Hlavní je kondenzátor, to musí být svitek (tj. nepolarizovaný) 8 mikro (funguje to už od 2 mikro, ale ta spolehlivost tam není), nejlépe se osvědčují rozběhové kondenzátory pro 1 fázové elektromotory, měl by být alespoň na 160 V, ale snadněji seženeš na 400 V, což samozřejmě nevadí, ale je to trochu dražší - tady už se pohybujeme v částce cca do 100 Kč. ZÁMĚRNĚ tedy nepíšu přesné označení, protože bys to třeba těžko sháněl a desítky jiných vhodných ekvivalentů bys nechal nepovšimnutých - ono to fakt není nijak kritické, to zapalko vrcholem elektroniky opravdu není, ale v té jednoduchosti je také krása. Vůbec se toho neboj, zbastlí to i mírně vycvičená opice, akorát to moc dlouho netrap páječkou, ony ty polovodiče teplo zas tak moc nemilují. Ale fakt se toho nikdo nebojte :D , pokud to uděláte alespoň trochu pečlivě, bude to sloužit lépe než originál a vydrží to léta.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: pon zář 09, 2013 16:01:16
od Loki
Klaním se a děkuji velice :)

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: ned říj 27, 2013 7:54:11
od Aron
Oživím téma,mám doma dělaný Tyristorovy zapalování a místo svitkového kondenzátoru mám elektrolytický,může mít ten vliv na to,že mi vydrží svíčka jen 2000 Km?Kondenzátor má hodnotu 10 mikro ,160 V a najeto mám na tento tyristor cca 13000 Km.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: čtv říj 31, 2013 20:29:02
od butan
Obecně není elektrolytický kondenzátor k tomuto účelu vhodný. Má větší vnitřní odpor i indučnost než kondenzátor svitkový, takže větší část energie která je v něm nabitá se přemnění v teplo přímo v kondenzátoru a nedostane se do svíčky. Exaktní měření o kolik je horší by bylo dosti složité. Já bych si ho dozapalování nedával, myslím že na babettě se nemusíme za každou cenu snažit o miniaturizaci.
K té odešlé svíčce, myslím že by se dala zregenerovat opískováním, sám jsem to několikrát úspěšně použil.
Lubor

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: čtv říj 31, 2013 20:48:43
od Aron
Díky,takže raději koupit ten kondik 8 mikro/160 V ? Pískovat nemám bohužel čím :(

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: sob lis 02, 2013 0:15:03
od Aron
Koupil jsem kapacitor 8 mikro,450VAC,5O/60Hz,myslíte že bude vhodný?Děkuji.

Re: Jaký tyristor (zapálko)

PříspěvekNapsal: sob lis 02, 2013 9:40:27
od ridchey
jo,ten bude v pohode