Stránka 1 z 2

Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: čtv srp 29, 2013 22:06:37
od SAdamISH
Čauky mňauky,

Vcera vecer kdyz jsem usinal uvedomil jsem si jednu vec. A to tu ze meric otacek nemusi byt nikterak slozity.
Napadlo me vyuzit zakladni vlastnosti alternatoru a to tu ze frekvence vystupniho napeti zavisi na jeho otackach. Stacilo by (ciste teoreticky) vzit reaktancni soucastku ( civku nebo kondik ) dostatecnych vlastnosti.

Me napadlo vyuzit kondik. A jako meridlo frekvence by byl pouzit panelovy merak s usmernovacim mustkem. Nemerila by se v podstate frekvence ale proud kondikem, ktery je zavisly na frekvenci. Presnost nebude nikterak valna ale hned jakmile to odzkousim dam vedet. Prosim o vase nazory.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 8:25:06
od Nepér
Jenže i ten proud bude záviset na napětí a napětí se mění podle odběru a VA charakteristika žárovek není lineární... nebo ze zapalovacího pólu? Z něj se jednocestně usměrňuje napětí do kondenzátoru asi 8uF... takže to co zbyde je dost nesymetrická zmršená sinusovka... Princip není špatnej, ale přesný to nebude.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 8:46:51
od Pat
Ja bych spis vyuzil impulsy ze zapalovani a podle toho udelal otackomer. Digitalni jde takhle pomerne jednoduse, horsi uz je to prevest na rucickovy mereni.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 13:20:29
od Nepér
Čítač je v tomle případě ideální. Zobrazit se to může pomocí LED po 500 otáčkách.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 13:57:34
od Pat
Ted me tak napadlo, ze pro rucickovej otackomer jsou vetsinou potreba na vstupu budto impulsy nebo zmena napeti (proudu), coz by se dalo realizovat, pridanou vlastni civkou (namotat treba 5 zavitu na kousek zeleza a pripevnit na stator, muselo by se promerit a vyzkouset).

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 14:55:22
od ridchey
kdysi jsem delal otackomer s ledkama na trabanta, bohuzel ten IO co to zajistoval uz se nevyrabi,ale signal se bral od indukcni civky. ale ted jako zdroj pulzu se da jiste vyuzit i civka impulzniho polu,bo je to jen napetovy vstup do elektroniky,takze samotne zapalovani by to ovlivnit nemelo....

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 15:43:52
od SAdamISH
Nepér: Přesný to být nemusí, jde mi o cca hodnotu, abych věděl jak se to točí třeba při volnoběhu na prázdno a td. Čítač je na tak jednoduchý stroj jako babetta moc složitý.

Pat: Digitální nechci, chci zachovat jednoduchost a nechci použít žádný IO.Pokud použiji magnetoelekrický přístroj (měří pouze DC napětí respektive proud).

ridchey: Ledky mi přijdou takové nevhodné, po tom co Babettu mám jsem odstoupil i od LEDek do světla přijdou mi takové nehezké do babetty. Přijde mi to jako dávat do Trabanta Xenonová světla. Prostě mi přijde ten panelový měřák nejlepší.

Jdu spočítat cca hodnotu kondíku.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 16:05:22
od Nepér
Jestli nechceš nic složitýho, nedávej nic, tachometr stačí. A volnoběh co nejvyšší, ale tak aby ještě nezabírala spojka....

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 17:48:33
od SAdamISH
Chci otáčkoměr. Ale ne složitej.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 19:05:00
od Pat
Co ten navrh jak dal ridchey, merit napeti na zapalovacim polu, tam by to melo teoreticky rust linearne s otackama az do nejake hodnoty maximalniho nasyceni, to by chtelo promerit. Pokud teda to napeti neni maximalni uz od zacatku.
Pak bys mohl pouzit nejakej panelovej merak napeti, vykuchat ho a ocejchovat podle potreby (pripadne narvat i do kulate krabicky).

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2013 22:03:21
od SAdamISH
Mam panelovy merak ktery ma pro max vychylku 0, 3V/100uA.

Pri vypoctu predradneho odporu (kondenzatoru) pouziji vzorec Rp=Rs*(k-1)

Napeti je na zapalovacim polu tusim 5V. Potrebuji tedy kondik ktery pri fmax tedy maximalnich otackach bude mit odpor Rp. Jelikoz odpor kondenzatoru je neprimo umerny frekvenci bude meridlo menit svou vychylku v zavislosti na otackach.

Kdyz budu merit 5V musim rozsah zvetsit 16, 6x. Odpor meridla je tusim 13k. Z vyse uvedeneho vzorce vypliva ze kondik musi mit pri fmax cca 204k

Ze vzorce pro reaktanci (Xc=1/(2*3,1415*f*C) ) vyjadrime C. Doufam ze jsem to vyjadril dobre a C=1/(2*3, 1415*f*Xc)

A tady jsem znejistel protoze nevim maximalni otacky. Tak jsem dosadil 8000/min. Samozrejme nemuzu dosadit otacky za minutu ale za vterinu (neboli Hz) 8000/min=133, 333Hz

Pote C=1/(2*3, 1415*133, 333*204000)=5, 9nF.

Jelikoz 5n9 neni v rade E12 pouzil bych paralelni kombinaci 4, 7 a 1, 2n. Pote by teoreticky mel merak ukazovat frekvenci od 0 do 133Hz.

Ted se trochu bojim aby se na zapalovacim polu neindukovaly Vn spicky a neznicily by merak i s kondikem.

Vyse uvedene vypocty jsem provedl ja. Chyby vlastni a klidne me opravte.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2013 0:02:18
od Nepér
Nebudu to přepočítávat, ale úvaha je správná. Otázkou zůstává, jak moc je těch teoretických 5V blízko pravdě. Z té vypočtené hodnoty kondenzátoru můžeš vycházet, ale doladit se to bude muset až metodou pokus-omyl. Navíc reaktance není na frekvenci závislá lineárně, je to hyperbola. To napětí na otáčkách také nebude záviset moc lineárně... Zkus to a uvidíš.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2013 0:21:12
od Pat
Urcitym zapojenim kondiku se da jejich prubeh linearizovat, pripadne jsou i jiny pomerne jednoduchy metody. Musel bych se podivat do skript, uz jsou to dva roky co nam to na prednasce rikal.
Az budu mit trochu casu, mrknu i na ty vypocty.
Vysoko napetovy spicky budou celkem problem, musis dat odrusenou fajku nebo svicku a taky vsechno ostatni poradne odizolovat, pouzit kondik na co nejvetsi napeti. Jinak pro doladeni tech meznich otacek bych pouzil klidne nastavitelnej trimrovej kondik paralelne k nejake hlavni kapacite na doladeni :)

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2013 8:42:50
od ridchey
jeste je tu moznost adaptovat modelarsky meric otacek , je na opticke bazi,digitalni,maly..senzor by se dal do spojkove skrine,prilepil na kartr pod rozbehovy buben na ktery by se nalepil lehky krouzek s otvorem, a do vika skrine taky jednu dirku , vse v jedne ose,aby senzor dostaval svetelne pulzy.

Re: Otáčkoměr - elektrickou cestou

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2013 11:49:08
od Azor
Je vidět, že jste všichni mladší generace, já si vzpomínám, že v 70 tých letech jsme bastlili do aut analogové otáčkokměry právě s obyčejným panelovým měřákem. Mělo to zpravidla 2 tranzistory a pár pasivních prvků, impulsy se braly z cívečky omotané okolo vn kabelu co šel do rozdělovače. Musela se samozřejmě překreslit stupnice, ale bylo to relativně přesné. Samozřejmě schema už v hlavě nemám, ale teoretici si to odvodí a ostatní mohou hledat na netu nebo ve starých časopisech jako např. Amatérské rádio atp. - bylo to publikováno mnohokrát.