Stránka 1 z 1

Vlastnosti cívky

PříspěvekNapsal: stř čer 24, 2015 21:49:40
od fishbone
Ahoj ve spolek,
chtěl bych prosím poprosit o dovysvětlení pojmů ohledně výkonu cívky...z toho všeho čtení už fakt nevím jak to funguje... :oops:
Samotný výkon cívky ve W je dán "velikostí" cívky ? Tedy při výšce 20-22 plíšků je výkon 20 W na jednu cívku ?
Počet závitů určuje velikost napětí ? Standardně je na dvou cívkách okolo cca.90 závitů při tloušťce drátu cca.0,8 mm ? Proč je tedy potom ta třetí cívka, která by měla napájet zvonek atd. počtem závitů kolem 240 při tloušťce drátu pod 0,6 mm ? (odmotával jsem ji). Jaké dává napětí ? A pokud bych tuto cívku přemotal drátek 0,6mm a dal 180 závitů, jaké bude její napětí ? Obecně se u všech témat s přemotáváním cívek zmiňuje 2x počet závitů současné cívky, tedy kolem 180 závitů drátem 0,6mm pro dosáhnutí napětí 12V (pro ty dvě druhé které jsou zapojeny v sérii).

Díky moc za info :?:

Re: Vlastnosti cívky

PříspěvekNapsal: stř čer 24, 2015 23:10:12
od san3596
Si najdi na netu vzorce a máš to :D celkem si to tu vše popsal co potřebuješ na zjištění "wattáže" :lol:

Re: Vlastnosti cívky

PříspěvekNapsal: čtv čer 25, 2015 7:41:16
od Azor
Na teorii v tomto případě moc nespoléhej, pokud chceš dosáhnout vysněných výsledků, je nejjednodušší jít cestou opakovaných pokusů - motat, měřit za různých režimů, zase motat ... , třeba 6 x. Co Babetta, to originál. :mrgreen:

Re: Vlastnosti cívky

PříspěvekNapsal: čtv čer 25, 2015 22:32:18
od tomíno
Asi bych trošku upřesnil to, že plechy neovlivní výkon přímo, ale pouze proudovou zatížitelnost cívky. Protože právě plechy tvarují závity a do značný míry upravují i magnetický pole uvnitř magneta.
U cívky je pro dosažitelnej proud důležitá kvalita a homogenita jádra cívky, resp. jak dobře si dokáže poradit s magnetickým polem (těch plíšků- počet, tloušťka izolace, kvalita spasování na hranách, zaoblení hran krajních plechů, vzdálenost od magnetů atd.). Napětí ti určuje hlavně počet závitů drátu (napětí roste přibližně lineárně s počtem závitů), kvalita drátu (vnitřní odpor a tzv. hysterezní smyčka materiálu podobně jako u plechů), rovnoměrnost navinutí (stupeň zaplnění), utažení závitů (vzdálenost od jádra a stupeň zaplnění),tloušťka a kvalita izolace (parazitní kapacita) apod. Průměr drátu má vliv skrz teplo a to jak je to navinutý (tenčím drátem budeš blíž středu při stejným počtu závitů a tudíž dokážeš lépe využít magnetický pole ale ten drát spálíš vysokým proudem). Dřív sem doma převíjel transformátory a elektromotory, a došel sem k závěru, že vzorce sou krásná věc pro velice hrubou představu, ale v praxi sem dycky závity přidával. Takže bych to na tvým místě zkusil podle toho co najdeš na netu že to "má bejt" a pak to proměř a případně dolaď.