Stránka 1 z 1

Peltierův altík :)

PříspěvekNapsal: stř zář 12, 2018 16:14:36
od Pavel
Tak jsem si nakoupil 4ks termočlánků typu TEG a jsem zvědav, kolik mi to vyrobí šťávy. Na ledky nebo USB dobíjení by to mohlo stačit. Proč pracně převíjet cívky, když můžete použít odpadní teplo z motoru? :) A bude to svítit chvilku i po vypnutí motoru.

Re: Peltierův altík :)

PříspěvekNapsal: čtv zář 13, 2018 16:41:03
od Wortex_SVK
Zaujímavá myšlienka, obávam sa iba jednej veci a to vibráciám od motora. Podľa toho, koľko mi tých článkov prešlo rukami, tak bola ich odolnosť nevalná. Aký typ si nakúpil, tie klasické 40mm x 40mm z číny alebo niečo iné?

Re: Peltierův altík :)

PříspěvekNapsal: sob zář 15, 2018 7:23:44
od butan
Strašně mizerná účinnost, a problém s tím, jak odpadní teplo zavést do peltiéra bez výrazného zvýšení teploty motoru. Přímo na motor nepoužitelné, možná na výfuk který by se musel udělat nový, ale nedá vám to ani 1W.
Viděl jsem prodávat za velké peníze peltier, který z výfuku kamionu vytěží desítky watů výkonu. Je to absolutně neekonomické (vzhledem k pořizovací ceně) snad jen pro nějaké eko nadšence.
Lubor
PS toto je můj kvalifikovaný odhad, ale můžeme začít rozebírat detaily, jestli chcete.

Re: Peltierův altík :)

PříspěvekNapsal: čtv zář 20, 2018 10:55:44
od Pavel
Hele, koupil jsem 4 TEG články 40 x 40 z eBaye. Neříkám, že to bude fungovat, ale za pokus to stojí. Už při teplotním rozdílu 20-30° to vyrobí 1 Volt a 225mA. Takže když to nějak zkombinuju, tak jednu slabší ledku 1W by to mělo rozsvítit už při 20°rozdílu. Pokud by byl teplotní rozdíl větší, tak to vyrobí mnohem víc (viz přehled dole). Stálo to pár kaček, tak neřeším. Termočlánky jsou sice málo účinné, ale za to jsou prakticky nezničitelné. Jde tedy hlavně o způsob jejich fixace na tepelnou plochu a řešení chladiče ofoukávaného vzduchem na druhé straně, aby to vibracemi neupadlo časem. Úplně na Babettu jsem to původně nezamýšlel, ale na moto kolo, které stavím klukovi. Tam se totiž nějak rozumně nedá vecpat do toho malého čínského motůrku nějaká další přídavná cívka na světelný okruh. Tak mě napadl ten Peltier. Články jsou ale jen do 150°, takže na výfuk to asi nedám. Ideálně se jeví nalepení na blok motoru, případně přes nějakou tepelnou izolaci na ten výfuk.


20 Degree Temperature Difference: Open-circuit Voltage
0.97V,Generated Current: 225MA
40 Degree Temperature Difference: Open Circuit Voltage 1.8V,
Generated Current: 368MA
60 Degree Temperature Difference: Open Circuit Voltage 2.4V,
Generated Current: 469MA
80 Degree Temperature Difference: Open Circuit Voltage 3.6V,
Generated Current: 558MA
100 Degree Temperature Difference: Open Circuit Voltage 4.8V,
Generated Current: 669MA

Re: Peltierův altík :)

PříspěvekNapsal: pát zář 21, 2018 15:52:42
od butan
No tabulka s hodnotami je pěkná, ale bohužel není uveden tepelný odpor, spíš vzoreček pro tepelný odpor. On totiž závisí na proudu odebíraném z článku. Takže nemáš z čeho počítat, můžeš jen experimentovat.
Já jsem si kdysi dělal rozbor pro plynový kotel který máme doma. Kdybych ho naplnil olejem, ten ohříval cca na 150 a druhý konec peltiéra by předával teplo do vodního okruhu na 60. Měl jsem tehdy nabídku na peltiér s vodními výměníky, ale levné to rozhodně nebylo.
A horko těžko by to pokrylo spotřebu toho kotle, navic do komína by uteklo více tepla. Nejde o kondenzační kotel! Závěr je že je to nápad propadák.
Lubor