Stránka 1 z 1

Led světla a směrovky

PříspěvekNapsal: sob dub 04, 2020 21:54:25
od Vojta1117
Zdravím, mám dotaz ohledně předělání babetty na Led světla. Teď mi popraskaly všechny žárovky takze mě to tak napadlo ze bych to mohl předělat. Celkově jsem ale amatér jak s babetou tak i s elektrikou, takze se ptám jak to nejlehčeji zapojit aby to fungovalo, mělo nějakou životnost a dokázal to zapojit i já. Zároveň bych chtěl přidat i směrovky také v ledkách, ale takové novější/pěknější jsem našel jen na 12V. Mám 210.100, takze uplny zaklad a bez klaksonu. Trochu mě zajímají ty směrovky na 12V. Má cenu kupovat měnič cca za 350,- který má vstup 6-10V a dává 12V/5A? Fakt se v tomto moc neorientuju, ale nejradeji bych to chtel udelat sám, protoze se chci v tomto nějak "zaučit" a chápat jak to funguje a popripade si to potom opravit. Děkuji za rady a snad nevadí že jsem založil nové téma.

Re: Led světla a směrovky

PříspěvekNapsal: ned dub 05, 2020 9:33:59
od Azor
Nebudu ti radit, protože tady jednoduchá rada neexistuje. Jsou tu tací, kteří píší, že jim LEDky dlouhodobě fungují bez jakýchkoliv větších úprav. Buď mají neobyčejné štěstí nebo kecaj. Já jsem postupně upravil 5 Babett na LEDky, ovšem jako minimum je nutno vřadit do obvodu nějaký sofistikovanější, dobře chlazený stabilizátor, resp. omezovač (12 voltový) - slušné a levné mají na Aliexpressu (ty tuzemské na Fichtlkrámku apod. jsou na 2 věci). A z LED žárovek je třeba vybírat ne ty nejlevnější, ale ty s vestavěnou elektronikou a mohutným chladičem. Než jsem se k tomu dopracoval, odpálil jsem hezkých pár kousků. U blinkrů je to ještě složitější a uspokojivých výsledků jsem dosáhl až po instalaci akumulátoru. Hlavním problémem je, že co Babetta, to jiné chování elektriky. Především počítej s tím, že udávaných 6V je jen rádobydosažitelná iluze (ale výrobce tam prostě něco napsat musel). Skutečný průběh napětí nejlépe uvudíš na osciloskopu - pohybuje se běžně od nuly do 40V, se špičkami klidně i 100V, proto tak rády odcházejí i obyčejné žárovky (najdou se i kousky, které se tomu deklarovanému napětí blíží, ale jsou to fakt výjimky). Podle mých zkušeností je babeťácký alternátor velice měkký a nevyzpytatelný zdroj, jehož zkrocení hraničí s černou magií. Nejblbější je, že zpočátku se nově zbastlené LED svícení chová krásně, ale úsměv z tváře obvykle velmi brzo zmizí. Tím ti nechci brát chuť, pouze popisuju svoji dost dlouhou a strastiplnou cestu k dlouhodoběji funkčímu oledkování našich strojů.

Re: Led světla a směrovky

PříspěvekNapsal: úte dub 28, 2020 16:20:45
od patapuf007
Ahoj, mě už s tím přešla trpělivost. Neustálé měnění shořelých žárovek. Vyřešil jsem to tak, že jsem koupil LED sadu přední + zadní světlo na kolo, AA dobíjecí baterie. Dozadu jsem to přišrouboval napevno, vepředu jsem použil tu dodávanou objímku k přišroubování na vidlici. Vepředu jsem původní světlomet nechal funkční, akorát jsem do něho dal 6V halogenovou žárovku. Takhle mám jistotu, že vepředu i vzadu pořád cosi svítí. Po tmě nejezdím, takže dennímu osvětlení jednostopého motorového vozidla jsem udělal zadost.

Re: Led světla a směrovky

PříspěvekNapsal: úte dub 28, 2020 19:47:11
od robo3578
Pridáš aj nejaké foto?