a zase zapalování

Elektroinstalace B207, B210 a ostatních Babett, alternátory, světla, bouchání žárovek, kabeláž, úpravy, závady...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

a zase zapalování

Příspěvekod ronda » úte dub 07, 2009 23:27:18

Ahojte
Po "odskoku" k historickým skútříkům, kolu a anabázím s auty se zase, alespoň částečně, vracím k Babettce.
Napřed ale musím rozlousknout pár oříšků. Především jsem vyhodil sice pěkný, ale asi nadbytečný filtr na palivo. Mám pocit, že byl příčinou špatného natékání benzínu.
Větší problém mám ale asi s elektrikou. Sice nějakou jiskru hází, ale nejsem si jistý kvalitou. Kdysi, na jiné bábě mi úplně odešla cívka zapalování a když jsem ji měnil, tak na rozdíl od nové měla částečně rozdrolenou hmotu, do které je zalita.
Když jsem dnes vyndal cívku z mojí současné babči, uviděl jsem to, co je na fotce...
Máte někdo zkušenost, že by popraskání hmoty mohlo mít souvislost se špatnou funkcí ?
A teď trošku odborněji (ale jen trošku :roll: ) Zkusil jsem na ni šáhnout ohmmetrem. Laicky. - Je v pořádku, že při rozsahu 20k mi měřák ukazuje 0,01 při propojení žlutého kabelu s bílým, ale i při propojením každého z kabelů jak s kostrou zapalování (hliníkovým věncem), tak se středem cívky, koukajícím ze zalévací hmoty ? O elekrice toho zas tak moc nevím, ale tohle se mi trošku nepozdává - možná chybně.
Předem dík za reakce.
Přílohy
zapalko.jpg
zapalko.jpg (74.51 KiB) Zobrazeno 3015 krát
ronda
Začátečník...
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 05, 2007 20:04:54
Bydliště: HK

Re: a zase zapalování

Příspěvekod Starec » čtv dub 09, 2009 6:56:38

Je to bežná bolesť inpulzního pólu, že po čase to popraská, ale na kvalitu iskry to nemá vplyv. To skôr tyristorové zapaľovanie, prípadne zapaľovacia cievka, alebo indučka. Tie si premeraj či majú správne hodnoty. Do tých škár si nalej sekundové lepidlo, aby to nepraskalo ďalej.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Re: a zase zapalování

Příspěvekod ronda » sob kvě 30, 2009 16:18:01

Tak, a další kolo... :?

Vykuchal jsem tyristorovou jednotku (JTZ) a jal jsem se ji podle manuálu proměřovat :
"Skontrolujeme spúšťový obvod tyristora tak, že zmeráme hodnotu odporu medzi vývodmi I a 1, meranie zopakujeme po zámeně meracích koncou (opačnou polaritou privádzaného napatia). Hodnota odporu musí byť rozná pri oboch meraniach. Jednoznačne poruchový stav JTZ je vtedy, keď nameraná hodnota odporu pri obidvoch meraniach je blízka 0 alebo nekonečnu."

Použil jsem amatérskou digitální krabičku, nastavil měření odporu, napřed 200K a výsledek byl dvakrát nula. Tak jsem přepnul rozsah na 200 ohmů a už jsem něco naměřil. Černý kábl na I, červený na 1 a výsledek 117,4 ohmů. Pak jsem podle návodu prohodil kablíky od měřáku, červený na I a černý na 1 - a výsledek opět 117,4 ohmů.

Hledat tedy chybu mezi židlí a klávesnicí, nebo v tom černém bazmeku, který leží přede mnou na stole ?
Nějaké jiskry svíčka hází, ale těžko soudit, jestli správné. Všechno by jinak mělo být, tak jak má. Dokonce jsem si udělal i měrku na hladinu v karbu (včetně spodní díry do plovákovky). Ale ani neškytne...

Prosím tedy někoho znalého, aby posoudil můj postup a výsledky měření, jestli z toho něco vydedukuje. Nemám kam šáhnout pro jinou jednotku a kupovat ji jen tak na blint se mi nechce (abych takhle nenakoupil půl Babetty...)
ronda
Začátečník...
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát led 05, 2007 20:04:54
Bydliště: HK


Zpět na Elektrika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků