Digitálny multimeter a Babetta

Elektroinstalace B207, B210 a ostatních Babett, alternátory, světla, bouchání žárovek, kabeláž, úpravy, závady...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

Digitálny multimeter a Babetta

Příspěvekod martin110r » ned kvě 30, 2010 17:27:45

Ako isto viete, digitálne multimetre sa nemajú radi s elektrikou v Babette. Presvedčil som sa o tom aj ja, keď som meral napätie na žiarovke, a pri vypnutých svetlách mi multimeter ukazoval napätie na žiarovke niečo vyše 30 V (pričom žiarovka nesvietila, tak odkiaľ to napätie :lol: ) a keď som svetlá zapol, napätie bolo cca 0,5 V. Čítal som tu niekde rôzne teórie, že to spôsobuje spoločná kostra zapaľovacej a osvetlovacej sústavy a podobne. Ale omyl. Včera ma napadlo urobiť jeden pokus a očakávaný výsledok sa dostavil. Bludy na multimetri spôsobuje neodrušený vysokonapäťový kábel. To je ten s červenou izoláciou. Dal som tam odrušený kábel (čierna izolácia) a multimeter zrazu ukazoval presné napätie.

Čiže pokiaľ ste chceli dať na Babettu niečo digitálne, čo má v sebe A/D prevodník (teplomer, cyklotachometer atď) a ono vám to blblo, skúste použiť odrušený VN kábel. Problémy na 99 % prestanú.
Babetta 210 - rok výroby 1995
Bližšie info o mojej Babette TU.
Zahlasujte v ankete
Uživatelský avatar
martin110r
Veterán fóra II. stupně
Veterán fóra II. stupně
 
Příspěvky: 2126
Registrován: stř črc 15, 2009 20:55:39
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Digitálny multimeter a Babetta

Příspěvekod milda » čtv črc 22, 2010 17:21:39

Při výměně spálené žárovky jsem jen tak z legrace zkusil měřit napětí ve světelném okruhu digitálním multimetrem. Bylo to bez problémů, ovšem dlouho už mám odrušenou svíčku kvůli blinkrům. Naměřil jsem 5,2 V /180 Hz při volnoběhu a 5,8 V / 250 Hz při mírně zvýšených otáčkách. Multimetr má True RMS, takže by naměřené hodnoty měly být věrohodné. Hodnota frekvence je samozřejmě velmi pohyblivá. Pro zajímavost ještě nepříliš zdařené foto z osciloskopu.
IMG0060A.jpg
IMG0060A.jpg (7.04 KiB) Zobrazeno 2568 krát

IMG0061A.jpg
IMG0061A.jpg (7.71 KiB) Zobrazeno 2568 krát
milda
Globální moderátor
Globální moderátor
 
Příspěvky: 552
Registrován: čtv led 18, 2007 16:55:10
Bydliště: Třinec


Zpět na Elektrika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků