Výlet do Belianskej jaskyne...alebo...O kvalite benzínu

Vyrasilli Vás Benga? Klekla Vám mašina? Či jste se naopak hezky projeli? Pište...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

Výlet do Belianskej jaskyne...alebo...O kvalite benzínu

Příspěvekod martin110r » ned črc 17, 2011 22:04:25

Už v priebehu týždňa som premýšlal, ako budem tráviť víkend. Napadlo ma, že by som si mohol ísť pozrieť Belianske Tatry, respektíve navštíviť Beliansku jaskyňu. V sobotu bolo polooblačno, tak to nemalo význam. Vedel som že dnes (nedeľa) má byť krajšie počasie.

Ráno som vstal, kuknem na hodiny, 9:30. Rozmášlam, či ísť, alebo nie. Vravím si, že som neskoro vstal a nikam nejdem. Nakoniec okolo 13. hodiny som si to rozmyslel a vyrazil. Ešte kuknem do nádrže a uvedomil som si, že už v sobotu som prepínal na rezervu. Hlavou mi idú miesta benzíniek ktoré mám po ceste z Pribyliny do Tatranskej Kotliny. Slovnaft v Novom Smokovci a Jurki v Pribyline. Keďže Jurki má benzín síce lacný, ale šmejd, tak z princípu ho nekupujem. Slovnaft je síce dobrý, no s tým pol litrom benzínu do Smokovca nedojdem. Zvlášť keď je to hodne do kopcov, kde si motor potiahne benzínu trošku viac. Chcem-nechcem, musím ísť nedobrovoľne tankovať na Jurki. Beriem plnú nádrž - somár jeden. Štartujem, vyrážam. Prvých 10 km je stúpanie veľmi mierne. (Ne)kvalitu benzínu necítiť. Ešte sa utešujem, že to neni tak hrozné. Necítim rozdiel. Za Podbanským nasledujú prvé kopce. Prvý veľký kopec vychádzam na jednotke. Normálka. Nikdy som ho nevyšiel na dvojke-je fakt strašne strmý. Nasleduje ďalší kopec na Troch studničkách. Minulý týždeň som sa išiel len tak z plezíru previezť na Štrbské Pleso a v nádrži som mal benzín Slovnaft. Babetta kopec na Troch studničkách vyšla na dvojke rýchlosťou cca 45 km/h. Teraz som mal benzín Jurki, nasleduje "osudový kopec", Babetta začína strácať silu, otáčky padajú, nasleduje jednotka a rýchlosťou 20 km/h si to "brúsim" do kopca. To už kukám, čo sa deje. Je to jasné. Benzín Jurki je šmejd-skôr voda ako benzín. Zázrak, že sa dokáže zapáliť. Pomaly si v kopcoch začínam uvedomovať, že je Babetta hodne tupá. Výkon slabý, odozva na plyn veľmi malá. Ešte pár km a dosahujem najvyšší bod celej trasy - Štrbské Pleso. Tu sa cesta láme, a to, čo som na 20 km nastúpal, teraz idem na 20 km naklesať. Pri klesaní mi už môže byť ťah motora ukradnutý. Zároveň si chcem na Štrbskom Plese urobiť fotku. Vyťahujem foťák, zapínam a doprdele. Ja som si nenabil baterky. Ani sa nezapol. Super. Takže z výletu bude len článok.

Prichádzam do Tatranskej Kotliny. Podľa tachometra mám za sebou 54 km. Hneď na začiatku dediny je strážené parkovisko, odkiaľ sa ide do jaskyne. Hneď ku mne pribehne chlapík s otázkou - Idete do jaskyne? Vravím áno. A on na to - Parkovné je 3 eurá. Pozrie na Babettu a vraví - no za toto stačí aj 1 euro. Ja spokojný, ani sa mi nesnívalo, že dostanem zľavu. Jaskyňa pekná a zhruba za 1,5 hodiny sa vraciam k Babette. Ešte si v "Suveníroch" kupujem pohľadnice, kde je vyfotená jaskyňa. Už keď nemám foťák, tak nech mám aspoň nejakú fotodokumentáciu z výletu v podobe pohľadníc. Je cca 16:30 sadám na Babettu a vyrážam domov. Kopce strmé, Babetta tupá, silou mocou sa plazí na jednotke. Prichádzam do Nového Smokovca a odbočujem na benzínku, hoci mám ešte cca pol nádrže. Ešte viac som sa potešil, keď som zbadal 100 oktánový benzín. Samozrejme nečakám, že sa pod kolesami bude taviť asfalt. Iba som chcel zriediť ten sajrajt v nádrži, nech to neni také biedne. Beriem dva litre a prášim preč. Myslím, že to bola dobrá voľba.

Prichádzam do Pribyliny a 108 km za mnou. A to ma ešte čaká cesta do Liptovského Mikuláša. Keby som nemusel ísť ráno do roboty, tak by som ostal v Pribyline. Mal som toho celkom dosť. Po príjazde do Liptovského Mikuláša som mal za sebou 125 km.

Výlet to bol pekný, krásne slnečné počasie, teplo, pekná viditeľnosť. No napriek vysokej teplote som motor neprehrial. Keď sa jazdí s citom, tak sa dajú aj v horúčavách zvládnuť dlhé kopce na jednotke. No len veľká škoda tých fotiek. Neviem ako som mohol zabudnúť skontrolovať baterky.
Babetta 210 - rok výroby 1995
Bližšie info o mojej Babette TU.
Zahlasujte v ankete
Uživatelský avatar
martin110r
Veterán fóra II. stupně
Veterán fóra II. stupně
 
Příspěvky: 2126
Registrován: stř črc 15, 2009 20:55:39
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Zpět na Zážitky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků