Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Vyrasilli Vás Benga? Klekla Vám mašina? Či jste se naopak hezky projeli? Pište...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Příspěvekod martin110r » sob říj 01, 2011 23:56:29

V priebehu týždňa sa mi ozval Maťo, že by sme mohli ísť niekam na výlet. Ja v zásade nie som proti, pokiaľ mi to dovolí počasie a nemám zrovna na ten termín inú aktivitu. Na Slovensku vládne krásne babie leto a to je posledná príležitosť vyraziť si niekam. Potom príde ochladenie, dážď, sneh a naše krásne Babetty sa uložia na zimný spánok, ako hentie medvede za barákom.

Keďže Maťo chodí na vysokú školu a ja do práce, tak na mini zrazy pripadá jedine víkend. Dohodli sme sa teda, že dnes, prvý októbrový (říjnový) deň spíchneme dáky výlet. A ako sa ukázalo, počasie nám naozaj prialo. Náš pôvodný plán bol navštíviť do Likavky nášho kamaráta Ďura a potom vyraziť cez Ružomberok a následne od Liptovskej Osady krásnou dolinou do Partizánskej Ľupče.

Ovšem plány a dohody sú na to, aby sa porušovali. Tak tomu bolo aj v našom prípade. Ďura sme doma v Likavke nezastihli a tak sme sa rozhodli, že budeme pokračovať ďalej. Podarilo sa mi ukecať Maťa, že na najbližšej križovatke neodbočíme doľava, ako bolo v pláne, ale doprava, smerom na Dolný Kubín. Maťo mi to odsúhlasil a vyrazili sme. Keďže sa mi nechcelo stále zastavovať a vyťahovať foťák, fotiek máme poskromne. Kúsok za Valaskou Dubovou sme si dali malú pauzu a urobili prvých šesť fotiek. Asi po polhodinovom stání sme vyrazili ďalej, smer Dolný Kubín.

Dolným Kubínom sme prešli ani neviem ako a už sa nám po ľavej strane objavil krásny hrad - neklamný znak toho, že sme v Oravskom Podzámku. Nasledovala križovatka, ktorá bola dosť blbo a neprehľadne označená. Keďže sme nemali mapu, tak sme intuitívne vyrazili smerom, ktorý sa nám najviac pozdával. Úzka cestička s vymláteným asfaltom sa zmenila na krásnu, so širokou krajnicou a novým asfaltom. Úplná nádhera. Pochvaľoval som si, aké perfektné cesty majú Oravci. My Liptáci sa máme čo učiť. Takto sme si prášili cca 8 km až sa objavila značka koniec rýchlostnej cesty. Doparoma, ja som si ani nevšimol, že by niekde začala, tak aký koniec. No proste mali sme z prdele kliku, že nás nestretli policajti. Podľa vyhlášky nemá Babetta čo robiť na rýchlostnej ceste a navyše motorové vozidlo idúce po rýchlostnej ceste musí mať dialničnú známku. Tú sme samozrejme tiež nemali. Všetko dobre dopadlo a my rúbali ďalej až sme sa ocitli v Tvrdošíne. Neklamný znak toho, že sme už len kúsok od Oravskej priehrady, cca 5 km.

Došli sme na Oravskú priehradu a ja začal robiť fotky. Až som si zmyslel, že idem potlačiť Babettu o kúsok ďalej. Zhodil som Babettu zo stojana, chcem Babettu potačiť a Babetta ide šmykom, proti kompresii. Pozerám čo sa deje. Skúsim cúvnuť - dozadu ide krásne, bez kompresie. Potlačím dopredu a zase kompresia. Skúsim naštartovať. Párkrát pridám plyn, zabrzdím zadné koleso a motor si krásne drží voľnobeh. No pri vypnutom motore a potlačení dopredu je tam zase kompresia. Keďže som nemal so sebou žiadne náradie, tak som sa na to vykašlal. Voľnobeh si to drží, naštartovať sa dá, radí to pekne - nemá význam to riešiť. Osobne si myslím, že mi praskla, alebo vyskočila pružinka na štartovacej čeľusti. Všetky príznaky tomu nasvedčujú. No sťahovák, aj s celou dielňou mám pri starkej, tak zajtra prevetrám Babettu a pozriem sa na to.

Pofotili sme hrádzu a pokračovali ďalej. Došli sme do akéhosi prístavu, kde bolo jasne vidieť, že je po sezóne. Natrafili sme na jeden opustený pajzel - prístavnú krčmu. Ale aspoň mali obedové menu. Nabudúce sa vykašlem na všetky takéto knajpy. Až pri spiatočnej ceste, keď sme sa najedli som uvidel kopu krásnych penziónov, kde sa dalo lepšie najesť a v krajšom prostredí. Čo už. Nabudúce budem múdrejší.

Bolo cca 13:30 keď sme sa rozhodli, že ideme domov. Maťo mal doma dohodnutú nejakú ďalšiu činnosť a tak bolo jasné, že sa musíme za 2 hodinky dostať do Liptovského Mikuláša. To ale ovšem nestihneme, pokiaľ pôjdeme po tej istej ceste, odkiaľ sme prišli - cez Dolný Kubín. Musíme voliť skratku - prechod cez Huty. Trasu to skráti asi o 30 km, no malá daň za to sú strmšie kopce. V najväčšom stúpaní mi Babetta dala jasne najavo, že jej objem valca je len dvojciferné číslo a na výstrahu mi zaklepala známym varovným kovovým zvukom. Tak som to okamžite odstavil a chvíľku počkal nech schladne. Babetta sa po chvíľke spamätala a ďalej usilovne driapala až na vrchol stúpania. Dolu to už bola jedna radosť. Ani sme sa nenazdali a boli sme doma - v Liptovskom Mikuláši.

Na záver podotknem, že to bol pekný výlet. Počasie nám krásne vyšlo. Babette pribudlo na tachometri 161 km a priemerná spotreba vyšla cca 2,1 l/100 km. Vzhľadom na to, že sme menej ako 50 km/h nešli a v kopcoch sme to tiež dobre kalili tak to neni až tak zlé. Keby sme išli pomalšie, a nedriapali sa cez horské priechody tak by sme dostali spotrebu pod 2 litre. No deci benzínu nehrá žiadnu rolu.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Babetta 210 - rok výroby 1995
Bližšie info o mojej Babette TU.
Zahlasujte v ankete
Uživatelský avatar
martin110r
Veterán fóra II. stupně
Veterán fóra II. stupně
 
Příspěvky: 2126
Registrován: stř črc 15, 2009 20:55:39
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Příspěvekod Maťo » pon říj 03, 2011 20:19:31

Fakt môžem povedať, že to bol výborný výlet, babetka aj simson šlapali hodinky, žiadny problém - až na tú Martinovu pružinu sa nevyskytol. Taktiež počasie nám vyšlo- krásne slnečno a teplo, už to asi skončí takéto pekné počasie. Aj ja pridám nejaké fotečky tak pozerajte :D
Přílohy
111001_123402.jpg
111001_123402.jpg (70.7 KiB) Zobrazeno 4898 krát
111001_144158.jpg
111001_144158.jpg (77.89 KiB) Zobrazeno 4898 krát
111001_122239.jpg
111001_122239.jpg (156.48 KiB) Zobrazeno 4898 krát
Babetta 210-dvojrýchlostné žihadlo
Uživatelský avatar
Maťo
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon pro 22, 2008 17:06:12
Bydliště: Liptovský Mikuláš - SLOVAKIA

Re: Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Příspěvekod martin110r » pon říj 03, 2011 20:44:48

No a samozrejme môj predpoklad závady sa potvrdil. Skutočne bola prasknutá pružina v štartovacej spojke, ako som si aj myslel. Keďže mám slušnú zásobu nových náhradných dielov, a neutekám do obchodu po každú somarinu, tak som zo skrine vytiahol nové pružinky a závadu hneď odstránil :wink: .
Babetta 210 - rok výroby 1995
Bližšie info o mojej Babette TU.
Zahlasujte v ankete
Uživatelský avatar
martin110r
Veterán fóra II. stupně
Veterán fóra II. stupně
 
Příspěvky: 2126
Registrován: stř črc 15, 2009 20:55:39
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Příspěvekod Starec » úte říj 04, 2011 8:14:31

To nádherné počasie som Vám vymodlil pri poháriku slivovice, aby ste Ďura mohli navštíviť. Už sa mi aj ozval, tak je to OK. Obrázek
PS: perfekt fotky. Dcéra nechcela veriť, že foto č. 100 1723 a 100 1718 je zo Slovenska.
Nič nie je tak zložité ako sa na prvý pohľad zdá, len treba vedieť ako na to ....
Uživatelský avatar
Starec
Zasloužilý uživatel
Zasloužilý uživatel
 
Příspěvky: 1480
Registrován: pát čer 15, 2007 23:40:00
Bydliště: Slovensko-Ratková

Re: Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Příspěvekod Duro » úte říj 18, 2011 8:27:33

Este dobre, ze Ste ma doma nechytili, iba by som Vas zdrzoval ... ja bezne cez 50 nejazdim :shock: /a moja masina momentalne ani nema formu :( /

A som rad, ze Ste si to uzili.

P.S. Mato, Mato, Ty uz mas babcu len na to, aby Ti zavadzala v garazi ... :oops:
Babetta 207 ... co k tomu dodat ?!
Uživatelský avatar
Duro
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 202
Registrován: pát úno 22, 2008 9:02:58
Bydliště: Ružomberok, SK

Re: Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Příspěvekod Maťo » úte říj 18, 2011 19:19:35

No Duro máš s časti aj pravdu, ale čo je doma to sa počíta. Neboj nie je zanedbávaná a je o ňu náležite postarané...
Babetta 210-dvojrýchlostné žihadlo
Uživatelský avatar
Maťo
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon pro 22, 2008 17:06:12
Bydliště: Liptovský Mikuláš - SLOVAKIA

Re: Výlet na Oravskú priehradu alebo Liptáci zase cestujú

Příspěvekod martin110r » úte říj 18, 2011 21:41:37

No ono s tým zdržovaním by to nebolo tak kritické. Myslel som 50 tachometrových. Inak maximálku mám tachometrových 60. Podľa GPS navigácie je maximálka 50 km/h.
Babetta 210 - rok výroby 1995
Bližšie info o mojej Babette TU.
Zahlasujte v ankete
Uživatelský avatar
martin110r
Veterán fóra II. stupně
Veterán fóra II. stupně
 
Příspěvky: 2126
Registrován: stř črc 15, 2009 20:55:39
Bydliště: Liptovský Mikuláš


Zpět na Zážitky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků