BkB výlet do Českého ráje

Vyrasilli Vás Benga? Klekla Vám mašina? Či jste se naopak hezky projeli? Pište...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

BkB výlet do Českého ráje

Příspěvekod Pavel » stř zář 09, 2015 11:39:22

Letošek byl velmi slabý na cestování. Pracovní doba kolegů z BkB byla velmi často disjunktní s moji pracovní dobou a rodinné povinnosti také velmi často zabily poslední naději na společnou vyjížďku. Když pominu Vápenky a automuzeum ve Strnadicích, tak jsem v podstatě nebyl letos nikde na víc než na jednodenním výletě.

Proto mě velmi potěšil čtvrteční telefonát od Kobyho, který mi oznámil šťastnou novinku, že dostal od manželky na příští víkend volno a že by rád někam vyrazil, třeba i na celý víkend . Již během telefonátu se mi v hlavě začalo blýskat několik ambiziózních projížděk typu Brno-Rijeka-Brno (zbylo mi 600kun z dovolené, tak proč je neutratit), ale nechtěl jsem Kobyho hned takle zkraje vystrašit, a tak jsem mu řekl, že se musím ještě zamyslet. Výlet k moři jsem raději odpískal, pak mě ještě napadly Tatry, ale tento podobně ambiciózní plán (800-900km) jsem také zavrhnul. Moravu už máme na Babettách celkem projetou, tak nakonec padl návrh na Český ráj, který je tak 230km od Brna a kde jsem už párkrát byl a stále je tam co objevovat. Koby se zmiňoval o Jeseníkách-Velké Losiny, ale nakonec jsme si plácli s tím Českým rájem. Večer v ten den jsem se pochlubil detašovanému členovi BkB Opteronkovi bydlícího kousek od Českého ráje, kam máme namířeno a hned jsem od něj dostal tip na 4 místní motomuzea. Jendo zajímavější než druhé.

Kdo cestuje na slabších kubaturách, musí trasy řádně naplánovat předem. Alespoň já osobně nechci mít zážitek spojený s adrenalinem, kdy budu někde o půlnoci bouchat na dveře penzionu, jestli nemají volný pokoj. Na tohle prostě nemám nervy a když máme na cestování jen víkend, tak si to chceme užít bezstarostně. Proto jsem hned sedl k počítači se záměrem vymyslet ideální trasu na víkend srovnatelnou se 4-denním výletem na Jawě 350 bez řádné přípravy ;)

Hned na začátku jsem narazil na problém s ubytováním. V Jičíně, ačkoliv tam jsou desítky penzionů a ubytoven a člověk by si řekl je září, neatraktivní čas, tak je tam teď nějaká akce "Rumcajsův víkend" či co a lidi se zbláznili a všude je obsazeno. Pochodil jsem až v nedalekých Hořicích (25km od Jičína), kde jsem našel odpovídající ubytování.Když hledám ubytování, tak se snažím vejít do těchto parametrů: pozice ubytování v rámci rozumného denního nájezdu 180-220km, cena do 400/noc/os, vytápěný pokoj s vlastní sociálkou (po 200km cestě věřte, že v tomto počasí budete řádně promrzlí a nevytápěná chatka již nepřipadá v úvahu), restaurace v objektu nebo poblíž (cestování je fyzicky náročné, takže se chceme ubytovat, dát sprchu a sejít dolů v papučích do restaurace, dát si pivo, nějaký dobrý jídlo, popovídat a jít spát) a úschova Babett na noc v uzamčené garáži/místnosti/hale, možnost odřeknout rezervaci při nepřízni počasí.

Kdo je z okolí Hořic (+-40km), tak se můžete stavit na pokec v pátek či v sobotu. Po SZ bych případně poslal souřadnice ubytování.

Aby toho nebylo málo, tak budu odjíždět s mírným rizikem, že mi může odejít píst. Mám vymletou díru do stran kolem kolíku zámku pro druhý pístní kroužek a dal jsem na píst nové kroužky a teď se uvidí, zda nový kroužek přežije tu díru na cca 500km výletu nebo ne.

Aspoň bude o čem psát, až se vrátíme buď jako vítězové na Babettách nebo jako poražení potupně autem :) Příští týden tu bude nějaké info, jak to všechno dopadlo a pár fotek.
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno

Re: BkB výlet do Českého ráje

Příspěvekod Koby » pon zář 14, 2015 13:43:33

Jak už Pavel psal,byla to hodně hurá akce,navíc letošní sezona jest opravdu okurková takže jsem nemohl zaváhat a využít nenadálého volného víkendu.
Balení bylo otázkou chvíle,takže v pátek v 10:00 jsem prchal z práce narvanej adrenalinem z budoucích zážitků a co zase zapomenu doma(na Vápenkách jsem toho zapoměl dost)Sprcha,žvanec hodit hadry na bábu a následovalo bezpečnostní školení manželky na téma-Zvýšený výskyt dobytku na našich silnicích,následující-Slušnost,etiketa aneb neožer se zase jak to prase.Po té jsem byl oštemplován a vypuštěn do víru asfaltového ráje.11:15 vyrážím a 11:50 stojím kousek od Pavlovy hokny.Přesně v 12:00 vyrážíme směr Hořice.Už po 2minutách jízdy dělám strašnou prasárnu a beru auta zprava na stoupání kolem ústředního hřbitova,jedou pomalu a když přibrzdim tak už se s B215 nerozjedu,kopec není dlouhej ale má těch 10% určo.Stydím se ještě za Brnem ale šlapat se mi nechtělo.Obloha nevypadá nejlépe,ale pršet by nemělo.Vzal jsem si svůj ksicht z neoprénu páč teplo zrovna není a na pomezí Vysočiny vzdávám hrdinství v letních rukavičkách a beru teplejší.Ve Ždáru n.S už mi prdel připomíná že jsem dlouho nejel štreku a začínám střídat polohy posedu doplněné občasným šlapáním naprázdno.Jedem svižně a po dvou hod.jízdy už máme 80km takže je prostor na zastávku v Chrudimi u Pavlovy ségry.Její děti tak dvacetkrát vyzkoušeli posez na našich strojích,až to vypadalo že odtamtud neodjedem.Právě v Chrudimy ukázaly babetty svoji hbitost v městském provozu,celé centrum stálo v pátečním kolapsu,jen mi jsme jeli.To se ještě opakovalo v Pardubicích a Hradci.Po cestě mi akorát jedno hovado prolítlo tak 5cm od zrcátka a z jednoho projíždějícího auta vystrčil hlavu pes baskervilskej a začal štěkat,pánové já se lekl až mě změkl.Nemít tak odkrvený pozadí z cesty tak mám čáru na trenclích.Jinak to byla pěkná svižná jízda a v 6večer jsme byli v Hořicích kde jsme měli spaní v penzionu U Jízdárny.(180km z Brna)
Pavla okamžitě nastartovala cedule nabízející žebra za lákavou cenu,hlad je svině takže rychle se ubytovat-stroje jsme zaparkovali na soukr.dvorek majitele a naběhli na pokoj.Tam nás překvapily rozměrné postele,pěkný pokojíček,záchod,sprcha,studená-teplá voda,co víc si přát.Ani ne po 10minutách už mě Pavel tlačí ze dveří a přitom mumlá žebra,žebra,žebra.Má podivný skelný pohled a z koutku úst mu tečou sliny.Radši neodmlouvám.Zasednem,pivo,žebra a pak už se mi to nějak ztrácí po těch pivech....spát jdem kolem půlnoci.
Ráno,raníčko-sobota v 8ráno se probíráme.Ranní sprcha probere takže v 9ráno vyjíždíme vstříc zážitkům.Na rozcvičku jedem 40km do Jawa muzea Rabakov.Cesty jsou tu krásné a scenérie podtrženy slunečným počasím nás ženou vpřed.Jsme v Rabakově.Hned u branky je na stromě pěkně zřízený torzo Jawy.Nejde přehlédnout.Mají tu slušný dvůr,kde je místo tak na 30mašin.Je tu malá restaurace a u výčepu si kupujeme lístky.Prohlídka je rozdělena do dvou sálů-1.jsou Jawy o začátku ke konci výroby a v druhé jsou mopedy a lidová tvořivost.Hned na začátku mne zaujal jedinný sněžný skůtr Jawa který tenkrát postavili pro potřeby horské chaty která sloužila pro rekreaci zaměstnanců.Pavel jež je specializován pouze na babetty je na větvi z každého modelu,já si vybírám jen ty lepší kousky a cvakám fotky.Mají tu i Bvh1 a v lidové tvořivosti nacházíme vzácnou Mofu,Sabi a skládací Tinu.Hlavně v lidové tvořivosti se mi líbilo,člověk by nevěřil co ty naše ručičky dokážou.Člověk by tam slintal dlouho ale musíme dál.Další zastávka je Vesec u Sobotky,tahle typická vesnička je známá hlavně díky filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.Fotíme si náměstíčko,has.zbrojnici(zde byly točeny záběry s Máňou)a domek č.19 kde jezdili na nákupy.Je tu moc hezky.Pokračujeme k hradu Kost,zde jen zastavujeme a děláme pár fotek.Přiblížila se doba oběda a zrovna když to ženem do kopečka tak napravo vydíme kemp(Čertoryje) kde je dobrejch patnáct veteránů Škoda.To si nemůžem nechat ujít,otočka a palba zpátky.Mají tu sraz a velice se diví odkud až jedem.Dáváme si zde nevalný oběd,ale ty auta a zájem veteránistů to přebije.Trochu funíme ale vyjíždíme serpentiny k zámku Hrubá skála.Tady máme doporučeno si prolézt ve skalách tzv.Myší díru.Tu samozřejmě prolezem ale funíme o to víc.Nezasvěcenec by to nazval hezkejma šutrama.Skály jsou tu všude a člověk by zastavoval snad u každé...toliko času ovšem nemáme tak razíme dál k rybníku Vidlák.Zde se točila známá scéna z výše uvedeného filmu ve které P.Nárožný jako pošťák na B207 vletí do rybníka poté co se lekne vodníka(vodník,a říkal mi Fando)stoupáme a míjíme zříceninu Trosky času není nazbyt takže jen foto z dálky.Další zastávka je Motomuzeum Borek.Jen tak pro zajímavost pro Brňáky-do tohoto muzea věnoval Motokenny svoje zlaté prase.Je tu opět nepřeberno krásných strojů,motokoloběžka Šístek(tu sem bohužel v rauši nevyfotil)velká vzácnost,Čechie-Bohmerald jednosedlová(dělala se ještě jako třímístná-nejdražší tehdejší vyráběný motocykl u nás)Harley,Indian Scout,Praga se sajdou,Jawy,DKWčka a mnoho dalších krásných strojů.Venku je i pár blbůstek na focení pro děti tak jsme si je taky vyzkoušeli.
Jako poslední zastávku jsme původně plánovali Jičín ale zbylo nám ještě dost času tak jsme riskli zajížďku ještě do muzea techniky v Loukově.A ta se panečku vyplatila!Po odbočce v půli vesnice jsme přijeli k velkému stavení(bývalá traktorka a truhlárna) kde hned zaujme obrovský motor s řemenicí,stará benz.pumpa a ruční železniční závora.Mě ovšem nejvíce zaujalo torzo jakési miniponorky-později jsem se dozvěděl že šlo o český patent.Jediný vyrobený kus,který měl sloužit k ponoru do 100m a mohl být řízen osobou o max.výšce 175cm.Brzy se má tato vzácnost stěhovat do Pražského tech.muzea tak jsem byl rád že jsem něco takového mohl vidět.To ovšem předbíhám-Pavel nakoukl do jakési vrátnice a za chvíli se objevil majitel,p.Bujárek příjemnej strejda tak kolem 60ti let(bývalý motocyklový závodník)pochválil nám stroje,náš příjezd nemohl přeslechnout.Pustil nás dál a jakmile dosvačí tak že za námi přijde.Po schodech lemovanými starou elektrotechnikou jsme vyšli do patra.Hned u dveří mne posadilo na prdel torzo motorky Indian(30let odpočívalo zahrabané v lese)a takových posedů na prdel nás ještě čekalo.Člověk nevěděl kam se má dívat dřív a jakmile se k nám p.Bujárek připojil tak ochotně ke všemu dával info i se starými příběhy.Spousta motorek,stabiláků,i auta a stroje a vše možné okolo pěkně v dobovém stavu,tak jak se dochovaly.Prostě Technické lázně.V přízemí má pěknou dílnu(stavěl karoserie na autoveterány a plechařinu na motorky)staré řemenové stroje,no prostě kdybych tam jezdil do konce života každý víkend tak nespočítám co všechno tam má za libůstky.zde jsem našel pěkné video: https://www.youtube.com/watch?v=KASDvtyBiVs
Těžko se nám nasedalo na stroje a loučilo s tímto místem,ovšem čas kvapí a musíme ještě do Jičína.Zde jsme se vyfotili u Rumcajsovy ševcovské dílny a Jičínské věže.Na náměstí bylo vlezný 170kč(tipická akce-rodičové solte)takže rumcajse jsme zavrhli a jeli radši zpátky do Hořic.Dojeli jsme kolem 7hod a pěkný nájezd 190km.
Neděle ráno-to už jsme si luxusně přispali do 9hod a v 10 vyrazili.Směr Bříštany,motomuzeum u Horáků.Na místě to vypadalo že je zavřeno ale za chvíli Pavel objevil boční vchod na zahradu kde to vypadalo jak po slušné kalbě,a taky že jo.Den před tím měli vyjížďku a sraz i s kapelou tak šli spát hodně pozdě.Ale ochotně nás pozvali dál i se stroji a zážitky začali nanovo.Zvláště po té co majitel zjistil že jsme od Brna a já kousek od Břeclavi páč pochází z Hlohovce.Svět je malej.Opět nepřeberné množství krásných motorek,korunováno vzácným Saabem(rv67)s osmiválcovým motorem(tyto stroje bez problémů vyhrávali soutěž v rallye Monte Carlo)byl to poslední krásný zážitek tohoto skvělého víkendu.Pak už jsme jen polykali kilometry směr Brno.U Hradce dostal Pavel žihadlo,naštěstí bez větších následků,Ale začalo být hodně větrno a zvlášť s Pavlem to cvičilo(díky velkejm brašnám)takže rychlost klesala a požitek z jízdy se vytrácel.I tak jsme se ve 4:15 rozloučili v Křižanově a jeli směr své domovy.Já přijel za deset 6 s nájezdem 595km.Bomba víkend,počasí super,stroje jen šustili.Co víc si přát?Víc takových víkendů :wink: Slow-smoke-smile 8)
ps:zítra ještě přidám fotky
http://kobylak.rajce.idnes.cz/Do_ceskeh ... babettach/
Pomozte vymítit smrt z našich silnic! Jezděte po chodníku!!!
B207-300 Hellbetta
B215 Hujda
B225 Stella-Střella
Koby
Specialista I. třídy...
Specialista I. třídy...
 
Příspěvky: 536
Registrován: ned úno 10, 2013 1:52:48
Bydliště: Frog city,Brno venkov

Re: BkB výlet do Českého ráje

Příspěvekod Pavel » stř zář 16, 2015 12:36:58

Další foto jsou k dispozici na BkB.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 413&type=3
Je to marný. Vysvětlíš jim to a za pár dnů se stejně zeptají znovu úplně na to samý :D
Uživatelský avatar
Pavel
Lokální moderátor
Lokální moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: stř srp 04, 2010 10:20:09
Bydliště: Brno


Zpět na Zážitky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků