babetta nepodraduje z 2. do 1. stupna

Spojky jsou kultovní součástí našich strojů. Zde mají samostatnou rubriku...

Moderátoři: IGI, milda, DRN

babetta nepodraduje z 2. do 1. stupna

Příspěvekod libco » úte čer 05, 2007 20:33:50

Vážení babetmanni, podarilo sa Vám naštartovať ma k (pre mňa) nezvyčajnej aktivite.
Minulý rok v lete som kúpil 16 ročnému synovi k narodeninám pojazdnú babetu 210 za 5 000,- Sk. V tomto období má syn 17 rokov a dostane na učenie starú, ale pojazdnú JAWU 250 (je to jeho sen, chce sa na nej naučiť), takže betka ostala mne a ja som sa rozhodol, že z nej urobím peknú mašinku.
Priznám sa, že kým som si neprečítal toto fórum, zaujímalo ma len čo mám do nej naliať aby jazdila. Teraz so však zistil, že betka nie je len večný sluha, ale že keď sa jej človek venuje, môže perfektne jazdiť a jej majiteľ môže byť na ňu pyšný (vlastne môže byť frajer).
Momentálne musím vyriešiť prvý problém. Štartuje pomerne dobre, ale keď preradí na dvojku, do jednotky sa jej už nechce vrátiť a to znamená, že do kopca mám smolu a musím pomáhať pedálmi. Podľa informácií z fóra chcem najprv vyčistiť (prepláchnuť) prevodovku (voľnobežku) a potom pozrieť spojku dvojky.
Správne som to pochopil :?:
Takto vyzerá, foto mobilom.
Obrázek
Doteraz som používal olej M2T, pomer 1:40 a dosť sa hreje. Skúsim niektorý z tých čo radíte.
Ešte mám jeden problém. Ide mi max 40 km/hod, aj to len z kopca a vtedy mám pocit že ju niečo brzdí. Po rovine max asi 36 km/hod a potom ju niečo brzdí.
Nepamätám si už všetko čo som čítal, ale myslím že s týmto problémom som sa na fóru nestretol.
Môže mi niekto poradiť :?:
PS.
Páni moderátori, nevedel som kam to mám dať, ak je to potrebné, presuňte to tam kam to patrí.
Babetta 210, asi dosť stará - má originál zvonček. Zatiaľ ešte jazdí, ale keď sa nepustím do úprav, dlho nevydrží.
Uživatelský avatar
libco
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 05, 2007 18:51:57
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod igoreva » úte čer 05, 2007 21:01:54

Pre "libco":
Skús najprv rozobrať spojku 2. stupňa, chyba bude na 75% tam. Skontroluj chromované (mosadzné) plôšky na češustiach.
To ti nepreradí ani pri stúpaku keď ideš rýchlosťou 5 km/hod?
Ak bude chyba vo volnobežke (zbývajúcich 25 %) tak to ti nezávidim.
Budeš musieť rozpoliť motor.
Babetta 210 je naozaj jednoduché a dômyselné približovadlo (jazdí mi max. 48 km). Pridal som jej brzdové svetlo.
Uživatelský avatar
igoreva
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv kvě 10, 2007 10:01:39
Bydliště: Zvolen, SK

Příspěvekod ben » úte čer 05, 2007 21:10:37

pre igoreva: ked sa tu znova bavime o spojkach tak mam este 1 dotaz, nedavno si tu spominal ze si vymenil celuste a zdlhavo radila, chcel si kupit "unášač čeľ. na ľahkú spojku" kupil si ho?? ako ti to pomohlo, ako si ten problem vyriesil??
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod libco » úte čer 05, 2007 21:24:44

igoreva píše:Pre "libco":
Skús najprv rozobrať spojku 2. stupňa, chyba bude na 75% tam. Skontroluj chromované (mosadzné) plôšky na češustiach.
To ti nepreradí ani pri stúpaku keď ideš rýchlosťou 5 km/hod?
Ak bude chyba vo volnobežke (zbývajúcich 25 %) tak to ti nezávidim.
Budeš musieť rozpoliť motor.


Skúsim rozobrať spojku, ale k tomu potrebujem asi sťahovák, alebo sa mýlim? Nikdy som to nerobil.
Babetta 210, asi dosť stará - má originál zvonček. Zatiaľ ešte jazdí, ale keď sa nepustím do úprav, dlho nevydrží.
Uživatelský avatar
libco
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 05, 2007 18:51:57
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod Jurajc » úte čer 05, 2007 21:36:05

Ano bez stahovaku to nerob stoji cca 150Sk. Tak radsej najprv si ho kup a potom davaj dole. :wink:
Uživatelský avatar
Jurajc
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 91
Registrován: stř led 10, 2007 23:28:05
Bydliště: Bojnice

Příspěvekod libco » úte čer 05, 2007 21:38:57

Jurajc píše:Ano bez stahovaku to nerob stoji cca 150Sk. Tak radsej najprv si ho kup a potom davaj dole. :wink:


OK :D
Babetta 210, asi dosť stará - má originál zvonček. Zatiaľ ešte jazdí, ale keď sa nepustím do úprav, dlho nevydrží.
Uživatelský avatar
libco
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 05, 2007 18:51:57
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod igoreva » stř čer 06, 2007 10:01:54

Demontáž čeľustí 2. stupňa sa robí jednoducho, ale až až po predchádzajúcom stiahnutí bubna rozbehovej spojky, lebo ten by zavadzal pri spätnej montáži. Na stiahnutie bubna potrebuješ špecialny sťahovák za cca 120.- Sk (dostať v každej predajni na ND do Babetty). Bez neho bubon z kužeľa nestiahneš! Keď budeš dávať dole stredovú maticu tak bubon rozbehovej spojky si treba proti pootáčaniu vhodne pridržať. Ja používam veľké kliešte. Bubon spojky 2. stupňa stačí pribrzdiť zadnou brzdou.
Samotné vysunutie čeľustí 2. stupňa je potom už jednoduché, podpáčiš ich dvoma skrutkovačmi (viď. obrázok) a vysunieš aj s unášačom z bubna von. Ak je v prevodovke olej začne ti trochu vytekať von. Pozor na tesniaci "o" krúžok!
Detailný rez motorom je na zostavnom výkrese ktorý nájdeš na http://www.speaker.cz/babetta/view.php? ... 2007051501
Prikladám obrázok kde treba oprieť tie dva skrutkovače:
Obrázek
Naposledy upravil igoreva dne stř čer 06, 2007 19:34:05, celkově upraveno 2
Babetta 210 je naozaj jednoduché a dômyselné približovadlo (jazdí mi max. 48 km). Pridal som jej brzdové svetlo.
Uživatelský avatar
igoreva
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv kvě 10, 2007 10:01:39
Bydliště: Zvolen, SK

Příspěvekod ben » stř čer 06, 2007 14:15:39

igoreva píše:Demontáž čeľustí 2. stupňa sa robí jednoducho, ale až až po predchádzajúcom stiahnutí bubna rozbehovej spojky, lebo ten by zavadzal pri spätnej montáži. Na stiahnutie bubna potrebuješ špecialny sťahovák za cca 120.- Sk (dostať v každej predajni na ND do Babetty). Bez neho bubon z kužeľa nestiahneš! Keď budeš dávať dole stredovú maticu tak bubon rozbehovej spojky si treba proti pootáčaniu vhodne pridržať. Ja používam veľké kliešte. Bubon spojky 2. stupňa stačí pribrzdiť zadnou brzdou.
Samotné vysunutie čeľustí 2. stupňa je potom už jednoduché, podpáčiš ich dvoma skrutkovačmi (viď. obrázok) a vysunieš aj s unášačom z bubna von. Ak je v prevodovke olej začne ti trochu vytekať von. Pozor na tesniaci "o" krúžok!
Detailný rez motorom je na zostavnom výkrese ktorý nájdeš na http://www.speaker.cz/babetta/view.php? ... 2007051501
Prikladám obrázok kde treba oprieť tie dva skrutkovače:

ten rozbehovy bubon davat dole ale predsa nemusis! aspon u mna nie vobec tam nezavadza
igoreva: tak co ten novy unasac pomohol??
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod igoreva » stř čer 06, 2007 14:33:42

"Ben":
Je pravda, že čeľusť 2. stupňa sa dá stiahnúť aj keď bubon rozbehovej spojky nie je zdemontovaný. Mne len pri pontáži pakni 2. stupňa, ich nasúvaní a pootáčaní kým nezapadnú zuby unášača, vždy prekážal tak som ho už automaticky dával dole (mám sťahovák a je to rutina na cca 2 minuty práce).
Ten unášač čeľustí som kúpil, vymenil, ale spojka stále radí lenivo. Dokonca teras mi v nej niečo hrkoce a ťukoce počas preraďovania. Zvuk trvá len počas radenia čo je takých 2 až 3 sek. a potom to ustane. To mi predtým, kým tam bol ten starý unášač (s vylokrovanámi dierami) nerobilo.
Tak neviem čo si o tom myslieť, idem to zajrta rozobrať a pozrieť čo je odtlačené a čo kde dosadá. Niektore stykové ploch dielcov som si pre istotu označil liehovou fixkou aby som videl čo kde chytá a ako na seba dosadá.
A tvoj problém sa zabehol? Ako ti to radá?
Babetta 210 je naozaj jednoduché a dômyselné približovadlo (jazdí mi max. 48 km). Pridal som jej brzdové svetlo.
Uživatelský avatar
igoreva
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv kvě 10, 2007 10:01:39
Bydliště: Zvolen, SK

Příspěvekod ben » stř čer 06, 2007 14:48:03

ja bych to uz najradsej hodil do srotu :evil: asi 10 km to radilo celkom fajn ale potom znova to stale samo neradi, len s plynom a aj to neuveritelne lenivo,uz som aj dokonale popreplachoval prevodovku, vymenil listove pruziny v rozbehovej spojke, vymenil unasace, celuste, nabehal na tom 400km, vsetko je dokonale odmastene a stale nic!!! chcel som este skusit aj ten unasac celusti ale ked hovoris ze nic tak kaslem na neho, uz som s toho absolutne rozcarovany, a ked videm uplne neudrziavanu hrdzavu babetu jak sa nadherne rozbehne a hodi lahodne dvojku az mi srdce puka :evil:
p.s. ked sa uz vazne nic nepomoze a poriadne sa na to naserem tak staru spojku predam a kupim celu novu tazku :lol:
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod igoreva » stř čer 06, 2007 19:41:10

Uvažuješ ako ja. Tiež zvažujem vymeniť kompomenty ľahkej spojky za ťažkú. Čo mám kamošov a majú ťažkú spojku tak tieto starosti nemajú.
Inak povedané, už som do spojky toľko investoval, že keby som od začiatku kupoval dielce pre ťažkú spojku dnes by som ju mal celú vymenenú. Pri ťažkej spojke sú lepšie definované silové pomery zdržiavania čeľustí regulačným unášačom lebo tam nie sú tie mosadzné plôšky tak debilne zafrézované. Tam je kladka a tá lepšie funguje.
Skúsil si trocha zapilnikovať tie plôšky, tak aby vznikla väčšia dosadacia plocha mosadze na zub regulačného unáčača? A tiež vyleštiť zuby unáčača silichromom?
Babetta 210 je naozaj jednoduché a dômyselné približovadlo (jazdí mi max. 48 km). Pridal som jej brzdové svetlo.
Uživatelský avatar
igoreva
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv kvě 10, 2007 10:01:39
Bydliště: Zvolen, SK

Příspěvekod libco » stř čer 06, 2007 20:09:19

igoreva píše:Tiež zvažujem vymeniť kompomenty ľahkej spojky za ťažkú. Čo mám kamošov a majú ťažkú spojku tak tieto starosti nemajú.


Je veľký rozdiel v cene ľahkej a ťažkej spojky? :?:
Babetta 210, asi dosť stará - má originál zvonček. Zatiaľ ešte jazdí, ale keď sa nepustím do úprav, dlho nevydrží.
Uživatelský avatar
libco
Více pokročilejší...
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte čer 05, 2007 18:51:57
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvekod igoreva » stř čer 06, 2007 20:28:25

Musíš kúpiť:
nový unášač čeľustí 210.- Sk, dve ťažké čeľuste 2x 165.- Sk, čapy 2x11.- Sk, kladky 2x 30.- Sk, regulačný unášač 114.- Sk a vnútorný unášač 85.- Sk.
Čiže vynde to na 750 až 800.- Sk
Asi tak.
Babetta 210 je naozaj jednoduché a dômyselné približovadlo (jazdí mi max. 48 km). Pridal som jej brzdové svetlo.
Uživatelský avatar
igoreva
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 220
Registrován: čtv kvě 10, 2007 10:01:39
Bydliště: Zvolen, SK

Příspěvekod ben » stř čer 06, 2007 20:56:30

Inak povedané, už som do spojky toľko investoval, že keby som od začiatku kupoval dielce pre ťažkú spojku dnes by som ju mal celú vymenenú.

bohuzial tak to je aj u mna :cry: pred chvilou som sa dovozil a skusil som toto: vyhodil som ten velký plechvý kryt aj opernú dosku, matku neutiahol, a ono to radilo! ale pri rozbehu to neuveritelne sklbalo aj pri preradeni to strasne sklblo, ale uz to konecne nesmykalo, akonahle som utiahol matku, alebo nasadil opernu dosku znova to neradilo. cize s toho usudzujem ze to niekde asi zapiera alebo je tom moc velke trenie medzi opernou doskou a celustami. to trhanie bolo kvoli tomu ze celuste boli strasne uvolnene. toto je ale len nudzove chvilkove riesenie pre zufalcov (mna :lol: ) ktory si chu aspon chvilu vychutnat pocit radenia rychlosti :lol:
p.s. k tomu zbruseniu mosadznych plosok a nalestenia unasaca silichromom to uz su len uplne nepodstatne drobnosti ktore urcite nas spolocny problem nevyriesia :cry:
babetta je jednoducho genialny velkoobjemovy zavodny stroj :)


Neklikat!!!
Uživatelský avatar
ben
Mistr fóra...
Mistr fóra...
 
Příspěvky: 246
Registrován: stř kvě 09, 2007 13:37:56
Bydliště: PN

Příspěvekod Jurajc » čtv čer 07, 2007 0:56:04

Musim pohladat stare pakne 2 spojky. Ja ked som ju kupil komplet som ich vymenil aj 1 aj 2ku.
Na starej som zbadal, ze na 2 boli nejak specialne zabrusene hrany toho plechu. Myslim si, ze to malo suvis, ze predchadzajucemu majitelovi to tiez nehadzalo do 2 ky. Skusim to najst a odfotit mozno by Vam to pomohlo. Mam lahku spojku tiez, ale po vymene za novu ide OK.
Uživatelský avatar
Jurajc
Ostřílený diskutér...
Ostřílený diskutér...
 
Příspěvky: 91
Registrován: stř led 10, 2007 23:28:05
Bydliště: Bojnice

Další

Zpět na Spojky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků