Tříděné fotogalerie dle témat

Fotogalerie
Galerie opravena a upgradována!
Nejdříve ale pár slov úvodem: Galerie sloužila spolehlivě, dlouhá léta. Pak se ale objevily problémy. A to větší, než velké. Stalo se, co se občas stává:
Letos, spíše ke konci roku 2014 zanikl bez jakéhokoliv varování americký server Coolridis, který poskytoval této galerii online některé adony, jako například flashový projektor obrázků a také rutinu pro vyhlazování a doostření snímků, při jejich vystavení. Věc, která se běžně používá. Šetří to prostor na discích hostitele, protože používané skripty (pokud je provozujeme doma, na svém serveru) jsou větší než velké. U Open Source galerií je toto běžné a tato není vyjímkou. Došlo tedy k několika nemilým věcem, tedy pro mne, jako administrátora galerie a to především:
Galerie se začala chovat nekorektně, rozpadávalo se pole náhledů a navíc zanikl zde požívaný online softwarový projektor, mimo jiné velmi komfortní a stahující si již existující popisky fotografií z galerie, které následně vkládal do pozadí plochy projektoru, event. do fotografií samotných. Což bylo velmi elegantní. To by tak ještě nevadilo, ale ztráta automatického doostření a vyhlazení snímků, to je dost mrzuté. Pokud by v galerii nebyly desítky megabajtů popsaných obrázků, bylo by to jednoduché. Galerii zahodit a poohlédnout se po nové.
Ale nejsem v tom sám. A jak jsem viděl, postihlo to mnoho galerií, včetně obrazových serverů velkých mediálních společností, používajících stejný engine, založený na rutinách serveru Coolridis. Inu, ruka trhu dopadla. Navíc mne dožralo to, že mnou s láskou vystavené obrázky se někde mimo stránky online upravují, včetně toho, že se mi kdosi na dálku hrabe v serveru kdesi v tramtárii. Facebookové manýry. Tak to ani smykem.
Něco se povedlo opravit a do galerie dobastlit něco nových pluginů, které slušně zobrazí otevřený obrázek na tmavém pozadí. Pokud chcete plnou velikost, tedy. Stačí poklikat na již otevřenou fotografii. Křížkem v pravém horním rohu obrázku (nikoli stránky!) lze z tohoto modu vyskočit. Fotogarerie dostala i nový skin, tedy kabátek. Vypadá hezky, tedy o mnoho více hezky. I náhledy dokonce mají rámečky, což dříve nebylo. Ve starém skinu rámky ostatně neměly ani otevřené fotografie (na světlém pozadí), což bylo teda hodně fujtajbl. Navíc opět dobře vyhlazuje a ostří.
Projektor jsem zatím neřešil, nový skin má dobře vymyšlený posun mezi obrázky, ovládání volby snímků je zcela User Friendly, o 100% lépe. Projektoru tedy netřeba. Pokud bych o něm opět uvažoval, tak nějak výhledově.
Fotogalerie má ale stále ještě jednu nehezkou vlastnost: Označuje správce galerie (přesněji kohokoliv, kdo by měl administrátorská práva) jako autora fotografií, což není občas pravda, pokud mi někdo hezké obrázky věnuje ku vystavení. To bylo ale ostatně i dříve. Tady soudruzi z Ameriky udělali chybu. Zkusím to pořešit a hrábnout do kódu galerie. Zatím na to upozorňuji vždy v hlavičce příslušné sady snímků, pokud je tedy autor někdo jiný. Fotogalerie umožňuje, pokud to bude tedy povoleno, i vkládání obrázků registrovaným uživatelům.
Ještě bych zapoměl:
Předpokládám, že máte na svém železe nainstalovanou alespoň nějak aktualizovanou verzi Flashového prohlížeče videí a obrázků a nepoužíváte zastaralé webové browsery, jako např. M$ IE 8 a podobné vraždy. Pak by Vám galerie měla chodit bez problémů. Hezké pokoukání.

Fotogalerii otevřete zde>>

ZAVŘÍT