Dnes tu není žádná aktuální zpráva...

Akce již proběhla, viz článek na hlavní straně!

 

NáhledV roce 2012 uplyne 110 let od zahájení provozu na dráze Vlašim - Trhový Štepánov - Dolní Kralovice. Mnozí z vás si položí otázku, zda toto významé výročí již zaniklé dráhy bude nějak připomenuto. Pochopitelně vše dneska stojí peníze a akce tohoto typu obzvláště. Takže vše zavisí na tom, jak se povede oslavy 110. výročí dráhy finančně zajistit. Nebude to snadné a bude to stát nemálo práce a úsilí mnoha lidí. Hovořil jsem na toto téma s panem Kavkou a vypadá to, že podle okolností by se měly uspořádat následující akce:
Pochod po trase zaniklé železnice.
Předně tedy by se jednalo o pochod po tělese zaniklé dráhy. Byl by zajištěn odborný průvodce a poskytnutí výkladu o historii tohoto úseku. Vzhledem k tomu, že některé části tělesa dráhy již beze stopy zanikly a část trasy vede po soukromých pozemcích, dále několik set metrů trasy je velmi obtížně přístupných /náletová vegetace/, tak by se jednalo asi o projití 90% trasy. Pochod by začal ve stanici Trhový Štěpánov /možnost prohlídky stanice/ a šlo by se po místní komunikaci okolo závodu Rabbit, přes zastávku Dubějovice, Sedmpány, kde by se vstoupilo na dobře zachovalé těleso trati, včetně propustků v lese "Pod Hůrkou" prohlédnutí pozůstatků přejezdu na silnici III. třídy Keblov - Sedlice. Dále prohlédnutí zachovaného Keblovského viaduktu, pozustaků náspu a propustku v Bernarticích a zachovalé části k Dolním Kralovicím až do km 46.0 kde býval chráněný přejezd na silnici Bernartice - Kralovice. Podle stavu vzdutí jezera by bylo možno zhlédnout pozůstatky předzvěsti před Dolními Kralovicemi a zbytky náspu a drátovodů. To však nelze zaručit, při plném vzdutí jezera je tato část trati již pod vodou. Zde však by platil zvláštní režim pobytu a podrobnosti by byly upřesněny. V každém případě bude možno si prohlédnout jezero z mostu na silnici 150/I, který není v zakázané oblasti. Pochod by byl podobný akci Klubu železničních cestovatelů z roku 2007. Z oblasti Dolnokralovicka je možný návrat autobusem /Dolní Kralovice - Trhový Štěpánov, který navazuje na vlakový spoj do Benešova /nastupuje se v Bernarticích - bude upřesněno dle situace a platného JŘ/. Upozorňujeme, že se jedná o poměrně náročný pochod a je doporučeno kvalitní outdoor oblečení a obuv.
Výstava historických vozidel.
Podle možností by se konala ve stanici Trhový Štěpánov. Vystavena by byla některá historická vozidla, jak trakční tak tažená, která jezdila na této dráze. Opět by byl zajištěn odborný výklad a průvodce.
Jízda historického vlaku.
Toto je věc, nad kterou stále visí otazník. Pokud by to dopadlo skutečně ideálně a sehnal by se odpovídající sponzor nebo instituce schopná financovat tuto velice nákladnou akci, možno počítat s parním vlakem na trase Benešov - Vlašim - Trhový Štěpánov, ale to je pouze ve stádiu zbožného přání. Držme se zatím při zemi a  tak možno přepokládat, pokud by skutečně historický vlak jel, jednalo by se o motorovou soupravu vedenou asi legendárním M131, nebo sestavenou dle možností i jinak, toto by bylo upřesněno. Může se také stát, že pokud budou okolnosti zvláště nepříznivé, historický vlak nepojede vůbec. Zatím je dost času, tak doufejme, že to dopadne s historickým vlakem dobře. Každopádně sponzoři jsou vítáni, kontaktní adresa bude zde zveřejněna.

ZAVŘÍT