O nových stránkách
Weidlingau dampflokomotive
Možná jste byli poněkud překvapeni, ale je to tak. Už jste na nových stránkách, ostatně jsem to sliboval dlouho. Tyto jsou ale stále více méně ve zkušebním provozu a probíhá občas nějaké drobné ladění. Tomu se nevyhneme, nová  věc se musí řádně zaběhnout. Tedy co najdete na těchto stránkách nového:
Především je to nový CMS. tedy redakční systém, pod kterým stránky běží. Jedná se o moderní CMS Drupal, jeden z nejlepších Open Source redakčních systémů, který je v současné době k dispozici. Rozhodnutí bylo tedy jasné, obzvláště když okolo Drupalu existuje i rozsáhlá česká komunita progamátorů a vývojářů.

Proč jsme byli nuceni migrovat s webem na nový CMS?
Hlavním důvodem bylo, že původní redakční systém, tedy až doposud výborný český phpRS, na kterém web od roku 2003 běžel, již od roku 2007 stagnuje bez jakékoliv technické podpory. Jeho tvůrce jej opustil. Prostě se na to vykašlal, aniž by komunitě oznámil proč. To není dobře a nedělá se to, možná mu ale křivdím, třeba mu práci na projektu znemožnily nějaké nepěkné problémy. Pak se ovšem klidně Lukášovi omluvím. Slibný vývoj dobrého a jednoduchého phpRS tedy zamrzl, asi už navěky, na verzi 2.8.01. Vývojářská komunita se jej stále snaží udržet v chodu, což je chvályhodné, ale to je zoufale málo. S novými upgrady serverů a skriptovacích jazyků se objevují  na tomto CMS čím dál tím větší problémy, hlavně tedy s bezpečností. Například web města Vlašim, běžící pod phpRS totálně havaroval při přestavbě serverů a upgradu na vyšší verzi jazyka PHP. Věc se musela okamžitě řešit. Jistě pochopíte, že nemohu dopustit, aby toto potkalo i tyto stránky. Vývoj internetových, serverových aplikací a skriptovacích jazyků letí dopředu neskutečně rychle. Výpadek zastaralých Soukupových galerií v roce 2009 byl prvním vážným varováním. Co naděláme. Na tomto dobrém českém systému jsem se doslova "vyučil", ale nostalgie je něc jedna a funkčnost stránek a jejich bezproblémová správa druhá. Pokud ještě někdy tento před lety prosperující český projekt vstane z popela, rád se k němu vrátím...

Nové možnosti jsou především tyto:
Drupal má především rychlý a bezproblémový běh, dále velmi sofistikované ovládání, opět možnost přispívání co by externí redaktor, pokud budete chtít, dále velmi luxusní vyhledávání pomocí konverzačního slovníku integrovaného v systému. Navíc já, jako správce stránek, mohu podrobně sledovat jaké položky vyhledáváte, co Vám na webu chybí a co bych měl v co nejkratší době na web doplnit, nebo upravit tak, abyste měli obsluhu webu snazší. To je cenná deviza. Drupal má stovky zásuvných modulů, které mohou komfort webu ještě navýšit. Tedy různé galerie, přehrávače médií jak obrazových, tak zvukových a další doplňky.

Import obsahu jiných webů: Jedním z vestavěných modulů Drupalu který jsme spustili, je integrovaná RSS čtečka. Ta stahuje obsah vybraných webů a třídí jej do kategorií. Zatím je nastavena na tři weby: Koridor Praha - Budějovice /Summerau/, notoricky známý železniční portál Želpage a pak slovenský projekt Vlaky Net. Nejedná se o běžné nalinkování odkazu, jak jej mnozí znají, ale o stažení obsahu vybraných webů, roztřídění stažených dat a zařazení do kategorií. Čtečka si sama hlídá nové příspěvky a staré maže. V našem případě se tak děje vždy po dvanácti hodinách. Vše běží zcela automaticky.
Zatím jak vidíte, jsou zde nastaveny tři weby. Ne, že by ostatní drážní servery na české webové scéně byly špatné, ale proto, že 99% železničních webů v ČR nemá integrovaný modul na sdílení obsahu /!!/. To je veliká škoda především pro provozovatele webů samotných. Současný trend ve světě je takový, že kdo nemá ne webu syndikovaný RSS kanál, nežije. Navíc, každý je rád, že se o jeho webu ví. A kdo by se v dnešní hektické době hledal s odkazy? Prostě stroj projede vybrané weby, zjistí co je od poslední návštěvy nového. Když nic nového není, nic se neděje. Pokud ale něco najde, úhledně to setřídí a nabídne. Pak stačí jen kliknout na titulek nabízeného článku a jste tam, kde potřebujete. Pokrok nezastavíme a čas oponou trhnul. V případě webových technologií, dost razantně...
Pochopitelně i tento modernizovaný web o Kralovické lokálce RSS svůj kanál má. Měl jej i ten starý a to v dobách, kdy to zase tak moc zvykem nebylo. Pokud tedy máte zájem, nyní v něm jede deset prvních položek /článků/. Pokud si jej chcete dát do své čtečky, je zde>>

Změny v obsahu:
Spíše toho přibylo, než ubylo. Byly zcela přepracovány fotogalerie, používají nyní moderní systém Gallery_3 se spoustou doplňků a lightboxovým projektorem snímků.  Asi 60% fotografií bylo znova nasamplováno z originálů, zhruba 2x až 3x zvětšeno rozlišení a diapozitivy byly znova barevně vykorigovány.
Videa, tedy alespoň některá, doznala podstané změny a to především vyšší rozlišení. Některá jsou stále v původní verzi, ale budem na tom pracovat. Přibyly nějaké články, srovnávací letecké fotografie a další. Web je i přístupnější pro slabozraké. Členění webu by mělo být přehlednější a ovládání bylo nastaveno tak, aby se podobalo co nejvíce webu původnímu. Web kupodivu běží dobře v Mozzile, FF a Opeře, dokonce občas lépe než ve IE 7, což je ale, vzhledem ke "kvalitám" Internet Exploeru celkem pochopitelné. Také plánuji, jak zbyde čas, doplnit web rozklikávací inetraktivní mapou dráhy, ale to chvíli potrvá. Pracuji na zlepšeních neustále. 
 
Něco techniky - změny v nové verzi, registrace:
Především je dobré se zaregistrovat. Pokud jste registrovaní, systém Vám zasílá zprávy o novinkách, můžete články komentovat, nebo pokud máte zájem, i články psát. Registrovaní také mohou mezi sebou komunikovat pomocí interní pošty a podobně.
Ještě připomínka: Články se komentovat dají všechny, servisní stránky nikoliv, většinou se jedná o stálé komponenty webu. Ale je to možné povolit i tam, pokud bude třeba.
Uživatelé registrovaní na starém webu by se měli přehlásit sem. Možná by šly registrace přenést jako data. Více, méně to jde, experimetoval jsem s tím, Drupal sice používá podobné technologie kódování hesel, ale opět vývoj v oblasti kryptování pokročil a použití starých kódovacích rutin v novém systému je cestou do pekel. Registrace trvá chvilku, takže netřeba to dělat složitě, když to máte za minutu hotové. Navíc je zde drobná změna: Systém vám, jakmile registrace proběhne, pošle ověřovací mail. Obsahuje jednorázový potvrzovací klíč, ten odklepněte, je to důležité. Proto i při registraci vždy zadávějte správný a platný E-mail. Pokud by se vyskytly nějaké problémy, napište.
 
Kniha hostů:
Kniha hostů je stále v provozu na starém webu, bez jakéhokoliv omezení a nutnosti se registrovat, stejně jako dříve. Chystám se spustit novou knihu zde, protože starou asi přenést nepůjde, tento web používá totiž jinou kódovací sadu češtiny a byly z toho jen zbytečné problémy. Takže zatím pište tam, otevření nové knihy hostů bude včas oznámeno. Do knihy ze přepnete z hlavičky stránky, registrovaní /původní registrace na starém webu stále platí/ se mohou i přihlašovat. Ale jak práno výše, není to zde nutné. Po dokončení práce s knihou ji zavřete odkazem v její hlavičce a automaticky vás systém vrátí zpět.

URL, Bookmarky, hledání webu:
Především tedy adresa webu jak stará www.speaker.cz/localbahn/ tak nová www.speaker.cz/dolnikralovice/ jsou stále funkční a obě jsou platné, pouze s tím, že ze staré Vás to automaticky přesměruje na nové stránky. Takže ani nemusíte přepisovat své bookmarky. Pokud by Vám přesměrování neproběhlo, třeba pro jinak nastavený prohlížeč, firewall a podobně, na starých stránkách, pokud se toto stane, naskočí jasně viditelný odkaz pro manuální překlopení webu. Starý web se v dohledné době rušit nebude. Je na serveru hlavně také jako záloha.
 
Servis, aktualizace:
Občas, tedy velmi zřídka, se Vám může stát, že web otevřete a na modré ploše s logem Drupalu objevíte hlášku, že: "Právě probíhá údržba a web není momentálně dostupný". Navíc já tam k "tovární" hlášce ještě většinou vypisuji info, o jakou aktualizaci jde. Důvod k panice není, to je normální stav. Drupal je velmi složitý systém a občas vyžaduje aktualizace a instalace nových bezpečnostních balíčků. To se však neděje často, /tak v řádu týdnů, nebo měsíců/ tedy, když nějaký ten servicepack přijde. Jde jen o to, že když instaluji aktualizace web dočasně vypínám, jak káže manuál. Jedná se o běžnou předepsanou rutinu /Drupalisté to jistě znají/ a aktualizace sama netrvá většinou déle jak 25 minut. Navíc to zpravidla dělávám hluboko v noci.

Shrnutí:
Veškeré dotazy a připomínky mi pište sem. Může se totiž stát, že jsem v tom šíleném tempu přestavby webu cosi přehlédl a něco nemusí fungovat tak, jak má. Ale pevně věřím, že se Vám bude nová verze stránek líbit. Navíc je to takový můj osobní dárek nejen Vám, ale i lokálce samotné, která by příští rok oslavila 110 let provozu, kdyby se do Kralovic ještě jezdilo.

Správce stránek
 
ZAVŘÍT