Přístupnost torza trati

Keblovský viadukt, stav v roce 1979
Dolnokralovicko je krásný kraj a pozůstatky dráhy, která tudy vedla, to vše je pro železniční fanoušky velmi zajímavé. Jak se chovat a kam možno jít, aniž bychom porušili zákony a nařízení a nenadělali si spoustu zcela zbytečných problémů... Pokud si tedy chceme udělat nostalgickou chvilku a vypravit se po trase zaniklé železnice, budeme se muset často omezit, nebo vyjednávat. Už proto, že část trasy dráhy vede nyní již po soukromých pozemcích a některé drážní stavby byly prodány a slouží jako rekreační objekty. Pokud tedy majitel pozemku řekne ne, doopravdy přes jeho vůli nejede vlak. Berte to jako hotovou věc. V Americe se při nepovoleném vstupu na soukromý pozemek, nebo i pokus o něj, občas i střílí. To sice zde určitě nehrozí, ale majitel je majitel a má svá svatá práva. Je to tak a nic s tím nenaděláte.
Nemluvě již o tom že část dráhy leží v oblasti vodárenské uzávěry. Pravda, je to riskantní, hlavně ten vstup do I. ochranného pásma vodárenské nádrže Švihov. Nenavádíme Vás k tomu, ale nutkání spatřit kus historie je občas silnější. Záleží tedy na vyjednávání, pokud vás u nádrže odchytí policie ČR, nebo říční ostraha*1).
Ale jsou to většinou lidé, kteří mají pochopení. Pokud tedy slušně požádáte, třeba Váš přístup k jezeru budou tolerovat. V rozumné formě, pochopitelně. Ovšem každá věc má své meze. Pokud si výlet za zaniklou železnicí spojíte s koupáním v jezeře, kempovámím tamtéž, či dokonce s rybolovem, notabene bez speciální a velmi těžko dostupné povolenky, potom budete mít fatální smůlu a možná i další, kteří přijdou po Vás. Skutečně jsem byl takového přestupku svědkem. Včetně policejního zásahu, kdy rybáře a ještě k tomu pytláka, přišla želivská ryba na několikanásobek ceny, kterou by zaplatil v nejluxusnější pražské restauraci. Potom se nemůžete přísnosti členů jezerní ostrahy divit. Připomínám pouze, že za toto jsou zde drakonické pokuty, plus přestupkové řízení. Avšak dobré slovo, rozumné jednání spolu se slušností otevírá mnohé dveře. Pravda, nemusí to platit vždy, zákon a přepisy, jsou zde proto, aby se dodržovaly. Ale nebudu komisní, třeba Vám ta mise vyjde, odnesete si domů, pár zajímavých fotografií, žážitků a když bude štěstí skutečně na Vaší straně, místní pamětníci se s Vámi rozdělí i o pár svých vzpomínek.
Ještě jedna důležitá rada; některé oblasti okolo jezera a starých opuštěných dálničních mostů mohou být bez mobilního signálu. Choďte tam tedy /pokud už to tedy nějak vyřídíte/ alespoň ve dvou. Kdybyste třeba někam spadli, nebo si ošklivě zlomili nohu, bez signálu by to byla asi dost nehezká situace. Obzvláště v zimě. Myslete tedy na to...

Tabulka přístupnosti torza trati. Otevřít zde>>

Poznámka:
*1) Režim vstupu je skutečně přísný. Proto na skutečnost, že "se to nějak vyřeší", nikdy nespoléhejte. Pokud Vám ostraha jezera řekne jasné ne, je to smůla. Pro Vás především. Ti co jezero hlídají, mají k tomu své oprávněné důvody, které musíme respektovat. Když se k tomu přidá například ještě mimořádná situace a ohrožení státu, hlídá nádrž armáda ČR. To už tu jednou bylo a to v době po teroristickém úroku v USA 11.9., kdy byl prostor vodního díla Želivka vojensky uzavřen. Pakli by opět něco takového nastalo, odložte výlet do tohoto romatického kousku Čech skutečně na jindy.

ZAVŘÍT